Co zawiera w sobie kosmetyk?

102

Masz problem z rozszyfrowaniem etykiety ulubionego żelu pod prysznic lub pasty do zębów? – Skorzystaj z aplikacji, która wyjaśnia funkcje składników produktów kosmetycznych – radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kosmopedia.org to proste i bezpłatne narzędzie, które po ściągnięciu na telefon ułatwia podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Prezes UOKiK stale monitoruje rynek i sprawdza oznakowanie kosmetyków – wyniki najnowszej kontroli już za kilkanaście dni.

Fot. Pixabay.com

Nad bezpieczeństwem i jakością produktów nieżywnościowych czuwa UOKiK oraz podległa mu Inspekcja Handlowa. Urzędnicy przyglądają się, czy na rynku znajdują się produkty dobrze oznakowane, czy ich etykiety nie wprowadzają w błąd, czy nie powodują szkody dla naszego zdrowia, a do obrotu wprowadzane są legalnie. Szczególnie ważne jest, aby produkty, których używamy, i które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, włosami, paznokciami – były dla nas bezpieczne. Niedługo Urząd opublikuje raport dotyczący kontroli kosmetyków, jednak już teraz pradcownicy zachęcają do weryfikowania etykiet na produktach pielęgnacyjnych i świadomego ich wyboru.

Analizuj składy kosmetyków

Po co w moim kremie są przeciwutleniacze? Czy olej canola może mnie uczulić? Sprawdzaj, jakie składniki mają twoje ulubione kosmetyki oraz zweryfikuj ich funkcje. Użyj do tego internetowej wyszukiwarki lub skorzystaj z aplikacji @kosmopediaorg, którą Prezes UOKiK objął patronatem. Bezpłatnie pobierzesz ją poprzez App Store, Google Play i AppGallery. Skanując skład produktu, dowiesz się, jakie ma składniki aktywne czy bazowe, które z nich chronią go przed zepsuciem, a które nadają zapach. Zobaczysz, jakie jest ich pochodzenie – naturalne czy syntetyczne. Ponadto łatwo możesz wykluczyć w swojej pielęgnacji składniki, które cię uczulają oraz zapisać swoje ulubione składy.

PAMIĘTAJ!

Wykaz składników kosmetycznych na etykiecie (tzw. INCI) czasem się zmienia. Producenci dostosowują składowe swoich preparatów do zmian w regulacjach prawnych, do postępu naukowo-technologicznego lub zwyczajnie poprawiają ich właściwości. Warto zatem co jakiś czas przeanalizować ponownie skład swojego ulubionego kremu i sprawdzić, czy spełnia on nasze oczekiwania.

Źródło: uokik.gov.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY