Bilet albo dowód – bez nich będzie kara

188

Uczniowie mieszkający w Lubinie i na terenie gminy wiejskiej Lubin odebrali właśnie „Karty ucznia” – identyfikatory, które wraz z legitymacją szkolną zastępować będą bilety w autobusach Lubińskich Przewozów Pasażerskich. Z tym zestawem dzieci i młodzież mogą podróżować bezpłatnie. Dorośli do skorzystania z darmowych przejazdów będą potrzebować jakiegokolwiek dokumentu tożsamości.

karta-ucznia-lpp
Fot. Czytelnik

Podróże funkcjonującymi od 1 lipca Lubińskimi Przewozami Pasażerskimi są – zgodnie z uchwałą rady powiatu – bezpłatne dla wszystkich z wyjątkiem mieszkających w naszym powiecie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wprowadzenie takiego rozgraniczenia było celowe, ponieważ dało możliwość uzyskania dofinansowania do uczniowskich przejazdów z budżetu województwa dolnośląskiego, o czym już pisaliśmy.

Uczniowie z Lubina i gminy Lubin zostali przez te samorządy objęci specjalnymi programami wyrównywania szans edukacyjnych, w ramach których miasto i gmina kupują uczniom specjalne bilety. Posiadanie takiej „Karty ucznia” razem z legitymacją daje dziecku prawo do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami. Numer linii wpisany na karcie służy tylko do celów statystycznych.

Rodzice uczniów martwią się jednak, co będzie, gdy ich pociecha zgubi kartę lub zapomni jej zabrać. Niekoniecznie będzie to oznaczało od razu mandat, bo przewoźnik deklaruje, że każdy przypadek będzie rozważał indywidualnie. Najlepiej jednak będzie, gdy rodzice pomogą dziecku wypracować nawyk posiadania przy sobie dokumentów, niezależnie od reguł obowiązujących w regionalnej komunikacji. Jest to o tyle istotne, że w październiku PKS Lubin rozpocznie kontrole.

– Mamy obowiązek przeprowadzenia dwustu kontroli miesięcznie – wyjaśnia Piotr Grzegorzewski, kierownik Działu Przewozów Pasażerskich lubińskiego przewoźnika. – Kontrole mogą być prowadzone we wszystkie dni tygodnia i na wszystkich trasach. Wszystkie reguły funkcjonowania komunikacji dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce „Strefa Pasażera”.

Swoich odpowiedników „Kart ucznia” nie mają w tej chwili uczniowie mieszkający na terenie gmin Ścinawa i Rudna. Zgodnie z przepisami muszą więc kupić bilet – albo jednorazowy u kierowcy, albo miesięczny na dworcu PKS w Lubinie.

Fot. Czytelnik
Fot. Czytelnik

– Prowadzimy już rozmowy z powiatem w celu wypracowania rozwiązania, które umożliwi bezpłatne przejazdy uczniom z naszej gminy. W związku z tym, że podjęliśmy próbę wypracowania tego kompromisu, mamy zapewnienie drugiej strony, że nasze dzieci nie będą poszkodowane – mówi Dariusz Stasiak, dyrektor Departamentu Rozwoju ścinawskiego magistratu.

Takich rozmów z powiatem nie prowadzi w tej chwili gmina Rudna, która jako jedyna nie dołączyła do projektu Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

– Dzieci z terenu gminy Rudna są już bezpłatnie dowożone do szkół, ponieważ gmina realizuje w tym względzie swój ustawowy obowiązek – informuje Halina Wyborska, rzecznik prasowy wójta gminy Rudna. – Każdy uczeń, bez wyjątku, ma zapewniony dojazd. Dotyczy to również dzieci niepełnosprawnych, które uczą się w ośrodku w Szklarach Górnych.

Dowozy do szkół to jednak nie to samo, co przejazdy LPP. Może się więc okazać, że jeśli w niedalekiej przyszłości powiat i Rudna nie zawrą porozumienia w tej sprawie – najmłodsi mieszkańcy tej gminy jako jedyni będą zobligowani do zakupu biletu w żółtych autobusach.

Dorośli, aby uniknąć kary, muszą mieć przy sobie jakikolwiek dokument tożsamości. Dotyczy to zarówno mieszkańców powiatu, jak i ich gości z innych regionów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY