Bez aktywności nie ma sprawności

54

Mistrz Polski w kręglarstwie zapalił znicz olimpijski, a następnie wszyscy zaśpiewali hymn Polski – tak rozpoczęli świętowanie Dni Godności Osób Niepełnosprawnych uczniowie i podopieczni warsztatów terapii zajęciowej z Lubina. Następnie przystąpili do rozgrywek lekkoatletycznych Paraolimpiady Zagłębia Miedziowego – Lubin 2016.

Lubinianie obchodzą Dni Godności Osób Niepełnosprawnych już po raz 16. Natomiast niepełnosprawni z tutejszych placówek oświatowych biorą udział w rozgrywkach sportowych podczas paraolimpiady po raz czwarty. Inicjatorem imprezy jest Franciszek Hawrysz, prezes Koła Olimpijczyka.

– Historia paraolimpiad jest dość krótka. Pierwsze letnie igrzyska odbyły się w 1960 w Rzymie – mówi prezes Koła Olimpijczyka.

– Z okazji Dni Godności Osób Niepełnosprawnych organizujemy trzy wydarzenia w naszej szkole. Dzisiaj rozpoczynamy od paraolimpiady, a w najbliższych dniach będzie również turniej bocci 3 czerwca, a 9 wycieczka do Osady Danieli koło Zamienic. Są to przede wszystkim turnieje sportowe, bo to element terapii. Szkoła propaguje hasło „Bez aktywności nie ma sprawności”, pod czym się podpisuję – mówi Renata Malec, wicedyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.

Uczestnikami dzisiejszych zawodów sportowych odbywających się na boisku szkolnym są osoby z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Natomiast za kilka dni w turnieju bocci wezmą udział osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

– W paraolimpiadzie biorą udział uczniowie placówek oświatowych z Lubina, Szklar Górnych, Złotoryi, Wąsosza, Legnicy, Ścinawy, Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” oraz „Słoneczko”. W sumie osiem drużyn po osiem osób, w każdej z nich jest po dwóch opiekunów – wylicza Katarzyna Pietruszko, nauczycielka wychowania fizycznego z ZSiPO w Lubinie i jedna z organizatorek paraolimpiady.

W imprezie pomagają uczniowie z Zespołu Szkół Integracyjnych i wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego.

– Chłopiec, który zapalił znicz podczas dzisiejszej uroczystości, jest jednym z czterech naszych podopiecznych reprezentujących szkołę w mistrzostwach Polski w kręglarstwie. Pomimo stopnia niepełnosprawności zdobywają nagrody w sporcie. W zeszłym roku wywalczyli brązowy medal  – dodaje Pietruszko.


POWIĄZANE ARTYKUŁY