Będzie mniej wkuwania – szykuje się odchudzenie podstawy programowej

1183

Do konsultacji publicznych trafiły dwa projekty rozporządzeń ministra edukacji w sprawie zmiany podstawy programowej w szkołach. W myśl proponowanych regulacji, zakres treści, jakie powinien przyswoić uczeń, ma być odchudzony o ok. 20 procent. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Jak tłumaczą przedstawiciele resortu, uszczuplenie podstawy programowej będzie z korzyścią zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, przytłoczonym dziś koniecznością pospiesznej realizacji programu. Ci pierwsi natomiast będą mieli więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację zagadnień określonych w podstawie programowej.

Wyjaśniono, że m.in. usunięto treści nauczania, które są niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej, a także ograniczono wymagania związane z wiedzą teoretyczną lub encyklopedyczną na korzyść rozwijania umiejętności.

Projekty MEN-u zmieniają podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

– Treści nauczania z przedmiotów zostaną ograniczone o około 20%. Głównie te, które są niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej – podaje resort i informuje, że w konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe potrwają do 13 maja. Uwagi i opinie można przesyłać na adres  sekretariat.dkotc@men.gov.pl.

Proponowane zmiany dotyczą ograniczenia treści nauczania następujących przedmiotów:

Szkoła podstawowa (klasy IV-VIII) – Język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.

Liceum ogólnokształcące i technikum – Język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, historia i teraźniejszość, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki.

Branżowa szkoła I stopnia  – Język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.

Branżowa szkoła II stopnia – Język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.

Odchudzona podstawa ma obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Fot. Freepik.com

Resort poinformował również, że wdrażanie kompleksowej reformy podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego zaplanowane jest na 2026 r. w szkołach podstawowych i na 2028 r. w szkołach ponadpodstawowych. Natomiast od września 2025 r. planowane jest wprowadzenie nowych przedmiotów szkolnych: edukację obywatelską (która zastąpi historię i teraźniejszość) i edukację zdrowotną (która zastąpi zajęcia wychowanie do życia w rodzinie).


POWIĄZANE ARTYKUŁY