Potrzeby zazwyczaj nie są wygórowane – żywność, środki czystości, odzież i buty. Dziś poznaliśmy historie ludzi, do których dotarli w tym roku wolontariusze Szlachetnej Paczki. To ludzie starsi, osoby samotnie wychowujące dzieci, wielodzietne rodziny, ale są i tacy, którzy dopiero startują w dorosłe życie. Pomóc spełnić ich marzenia przed świętami może każdy.
– Wciąż odwiedzamy rodziny. W momencie otwarcia bazy włączyliśmy do akcji około 20, ale do końca listopada będziemy jeszcze dodawać kolejne: około 10-15 dodatkowych rodzin – mówi Klaudia Odorczuk, liderka Szlachetnej Paczki w Lubinie.
Wolontariusze odwiedzili i spisali historie życiowe oraz wypytali o potrzeby rodziny z prawie całego powiatu lubińskiego, od mieszkających w naszym mieście, po tych z okolicznych wsi, poza gminą Ścinawa, która tym razem stanowi oddzielny, samodzielny rejon.
– Historie wszystkich rodzin, które trafiły do bazy Szlachetnej Paczki, nas poruszyły. Są to osoby, które zasługują na pomoc, często los ich nie oszczędzał i znalazły się w trudnej sytuacji – przyznaje Klaudia. – W tym roku mamy sporo osób starszych, ale są i tacy, którzy dopiero startują w samodzielność – dodaje.
Najczęściej rodziny potrzebują środków czystości, żywności lub odzieży czy butów dla dzieci. Wśród marzeń do spełnienia znalazły się też garnki, talerze, małe AGD, kuchenka czy lodówka.
Bazę wszystkich osób i rodzin można znaleźć na stronie Szlachetnej Paczki TUTAJ. Wystarczy wybrać, przygotować paczkę – zazwyczaj robią to większe grupy, na przykład koledzy z pracy. Choć jak podkreślają wolontariusze, w tym roku w bazie można znaleźć rodziny z mniejszymi potrzebami, które będzie w stanie zaspokoić również niewielka grupa znajomych.
Finał akcji, czyli Weekend Cudów, odbędzie się 11 i 12 grudnia. Lubińskim magazynem będzie Zespół Szkół nr 1 w Lubinie i tam też trzeba dostarczyć gotowe podarunki.
Przy opisach rodzin można znaleźć trzy najpilniejsze potrzeby, które należy spełnić. Ale wolontariusze dołączyli też arkusze, w których wypisali dodatkowe marzenia.
– Zazwyczaj osoby, które decydują się na przygotowanie paczki, spełniają również te dodatkowe potrzeby, ofiarowując nawet znacznie więcej niż rodzina się spodziewa – przyznaje Klaudia.
Wolontariusze liczą, że w tym roku będzie podobnie, że znowu wielu ludzi otworzy swoje serca na potrzebujących. A tych jest wokół nas niemało. Jak wynika z „Raportu o Biedzie” opublikowanym w 2020 roku: co szósta rodzina, która otrzymuje pomoc Szlachetnej Paczki, żyje bez dostępu do łazienki, 6% nie ma bieżącej wody. Ponad 900 tys. dzieci doświadczyło ubóstwa, a 300 tys. żyje w skrajnym ubóstwie. Te dane pokazują, że skala ubóstwa w Polsce wciąż jest ogromna, a pomoc potrzebującym niezbędna.
To już 21. edycja Szlachetnej Paczki, programu społecznego, który co roku dociera z pomocą do najbardziej potrzebujących. Tylko w zeszłej edycji programu wsparcie materialne otrzymało ponad 14 tysięcy rodzin. Wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 mln zł, a w mądrą pomoc zaangażowało się ponad 420 tys. Polaków.
Więcej na stronie szlachetnapaczka.pl.