Lubin zakodowany

103

O tym, jak ważne są cyfrowe kompetencje w dzisiejszym świecie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność programowania już teraz jest kluczowa, a będzie nabierała jeszcze większego znaczenia – Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie. 

12dscn8366

Trwa właśnie Europejski Tydzień Kodowania. To dobra okazja, żeby promować ten uniwersalny język.

– Język programowania pozwala uczniom rozwijać kreatywne myślenie, sprzyja rozwojowi intelektualnemu, pozwala nadążać za postępem nowoczesnej techniki. To kolejny język, obok ojczystego i obcego, którym porozumiewamy się ze światem. Nauka programowania to gimnastyka dla mózgu, rozwija kreatywność, zdolność logicznego myślenia. Z pewnością opanowanie tej umiejętności to szansa na zdobycie lepszego wykształcenia i pracy – mówi Lidia Lasz, nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych w SP 9 w Lubinie.

Koduje cała Polska, kodują także uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Stefanii Sempołowskiej w Lubinie.

– Uczniowie uczą się programować w języku Scratch. Nie brakuje również kodowania offline. W czasie lekcji z wychowawcą dzieci z 4a grały w strategiczne gry, które nawiązują do podstaw kodowania. Na matematyce w 5b realizowany był projekt „Kodowana balonowa przestrzeń”, którego pomysł zrodził się we współpracy z aktywnymi rodzicami. Uczniowie w grupach przygotowali balony i dowiedzieli się, jak stworzyć balonowego kotka. Sami byli autorami figur przestrzennych. Na koniec każda grupa zapisała kod, czyli prosty algorytm skręcania balonów. Takie zajęcia uczą współpracy w grupie i doskonale rozwijają fantazję i konstruktywne myślenia. Była to też okazja do świetnej zabawy, która przeniosła się na korytarz w czasie przerwy – mówi Krystyna Węgrzyn nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych w SP 9 w Lubinie.

Ponad 1700 szkół z całej Polski, w tym 5 z naszego powiatu, bierze udział w programie Mistrzowie Kodowania.

– Szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu Mistrzowie Kodowania. Uczniowie wszystkich klas IV-VI na zajęciach poznają podstawy kodowania, potem wezmą udział w warsztatach akademii Nask. Nasza szkoła uczestniczy też w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Pilotażowe wdrożenie programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach.” Taką innowacją pod nazwą „Mali programiści” zostali objęci uczniowie klas czwartych i pierwszych: programy nauczania zajęć komputerowych tych klas zostały zmodyfikowane i wprowadzamy naukę programowania. Dla uczniów z klas II – VI prowadzone są koła rozwijające zainteresowania – mówi Lidia Lasz.

Europejski Tydzień Programowania potrwa do piątku. Więcej informacji, warsztaty online oraz lekcje kodowania na stronach codeweek.org.pl i mistrzowiekodowania.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY