Akademia Barbórkowa okazją do podsumowań

272

Górniczym zwyczajem pracownicy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa spotykali się dziś na Akademii Barbórkowej w Centrum Kultury Muza w Lubinie. W ten wyjątkowy dzień odznaczenia otrzymało 133 pracowników szczególnie zasłużonych dla górnictwa oraz przedsiębiorstwa.

pebeka-barborka012

– PeBeKa niewątpliwie oczko w głowie KGHM. To PeBeKa odpowiada w całości za dotarcie do złoża i budowę szybu. Ma doskonale przygotowaną kadrę i wie, jak budować w warunkach bardzo trudnych. To wyjątkowa firma, wymagająca szczególnego szacunku, ale też szczególnej dbałości – mówił Krzysztof Tkaczuk, dyrektor naczelny ds. produkcji górniczo-hutniczej w Centrali KGHM.

Akademię uświetniła swoim występem orkiestra dęta górnicza ZG Polkowice-Sieroszowice pod batutą kapelmistrza Michała Bety. Uroczystości zaczęły się od uroczystego odegrania Hymnu Polskiego. Następnie głos zabrał nowy prezes zarządu PeBeKa, Mirosław Skowron.

– Tegoroczne barbórkowe święto naznaczone jest smutkiem, niespełna miesiąc temu zakończyliśmy żałobę po śmierci naszych trzech kolegów. Nie jest to dla nas łatwy dzień. Dzisiejsza uroczystość jest więc wyjątkowo skromna, spotykamy się w gronie pracowników i rodziny – mówił Mirosław Skowron. – Długa historia PeBeKa pokazuje, że załoga potrafi wyciągać wnioski z najtrudniejszych doświadczeń i szukać nowych rozwiązań w sytuacjach wydawałoby się bez wyjścia. Świadomi tych wyzwań nie powinniśmy zapominać, że mijający rok obfitował również w wiele zawodowych dokonań i sukcesów. Głębimy kolejne metry szybu GG-1. W lutym założony został ostatni pierścień tubingowy, a budowa przeszła w etap obudowy betonowej. Jesteśmy coraz bliżej dna szybu, na poziomie 1340 m. Jednocześnie rozpoczęliśmy modernizację szybu L-VI, co pozwoli usprawnić pracę kopalni Lubin. Uczestniczyliśmy w tym roku w wielu przedsięwzięciach zarówno pod ziemią, jak i w skomplikowanej infrastrukturze przemysłowej na powierzchni. Jesteśmy jednym z głównych wykonawców w projekcie modernizacji pirometalurgii w Hucie Miedzi Głogów – wymieniał prezes.

Ciepłych słów nie szczędził ustępujący prezes zarządu Stanisław Siewierski.

– To jedyna taka firma w Polsce, na tak wysokim poziomie intelektualnym i rozwojowym. PeBeKa przeszła wspaniałą drogę. Kiedy powstawała, nie było doświadczeń ani krajowych, ani zagranicznych, które można by było przenieść bezpośrednio na nasze, trudne warunki. Technikę i technologię tworzyliśmy na bieżąco. To tu rodziła się polska szkoła budownictwa górniczego. Gdyby wówczas się nie powiodło, nie byłoby dziś Polskiej Miedzi – mówił Stanisław Siewierski.

W drugiej części Akademii Barbórkowej odznaczono pracowników szczególnie zasłużonych dla górnictwa oraz przedsiębiorstwa. Wręczono „Medale Za Długoletnią Służbę”, honorowe odznaki „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.”, przyznawane przez ministra gospodarki odznaczenie „Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej”, odznaki „Zasłużony Pracownik PeBeKa”, nadawane w uznaniu zasług dla osiągnięć i rozwoju firmy (trzy z nich wręczono pośmiertnie rodzinom tragicznie zmarłych górników). Stopnie górnicze, w tym stopień Generalnego Dyrektora Górniczego III st., Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego III st. przyznano 21 obecnym i byłym pracownikom. Szczególnie uroczystą częścią akademii była ceremonia wręczenia Honorowych Szpad Górniczych – w tym roku starszyzna gwarecka powiększyła się o 34 osoby. Ponadto 9 pracowników pionu budowlanego otrzymało Złotą Kielnię – nagrodę, która od przeszło siedmiu lat jest wręczana szczególnie wyróżniającym się pracownikom pionu budowlanego. Tradycją górniczego święta jest też specjalne wyróżnienie matek, których co najmniej trzech synów jest zatrudnionych w górnictwie – specjalne podziękowania za rodzicielski trud otrzymało 11 pań.


POWIĄZANE ARTYKUŁY