Kolejny krok w sprawie nowego układu komunikacyjnego i Doliny Dronów

4845

Radni miejscy zdecydowali dziś o udzieleniu pomocy rzeczowej dla województwa dolnośląskiego, co jest niezbędne do zawarcia porozumienia obu samorządów. To już kolejny etap ważnej dla miasta inwestycji – budowy parku technologicznego Dolina Dronów wraz z przebudową układu drogowego na północno-zachodnim krańcu miasta.

– To jest uchwała, która ma na celu przekazanie środków po to, żeby przebudować pętlę autobusową przy ulicy M. Curie-Skłodowskiej i wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 333, bo tam chcemy zrobić ścieżkę rowerową i w przyszłości połączyć to z Doliną Dronów, która też niebawem powstanie – tłumaczy Tomasz Górzyński, przewodniczący lubińskiej rady miejskiej. – Z racji tego, że droga ma kategorię wojewódzką, stąd niezbędna jest tutaj współpraca: my wykonamy dokumentację i przekażemy ją województwu jako wartość rzeczową, a oni zajmą się wykonaniem prac, o których mówiłem. To kolejny krok, by ta inwestycja weszła w życie – dodaje.

Budowę Doliny Dronów – w miejscu zniszczonej i straszącej przejezdnych Fabryki Domów – a także przebudowę dróg i budowy nowych ścieżek rowerowych w tej części miasta prezydent Robert Raczyński zapowiadał w czasie kampanii wyborczej. W miejsce Fabryki Domów powstanie parking, obok planowana jest hala do projektowania, budowania i testowania dronów. Siłą tego projektu jest bliska lokalizacja lotniska, w związku z czym ten potencjał będzie wykorzystywany także w ruchu lotniczym.

Tak po przebudowie wyglądać będzie wspomniana część miasta

W ramach projektu ma powstać też prawie 5 km nowych dróg, które umożliwią m.in. dojazd do stadionu oraz boisk treningowych Akademii Piłkarskiej Zagłębia Lubin, ale też nowa ścieżka rowerowa, która będzie biec wzdłuż stadionu. Powstanie też kilkaset nowych miejsc parkingowych, które z pewnością ucieszą górników z pobliskiej kopalni, czy kibiców, przyjeżdżających na mecze.

W ubiegłym roku miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji. O kontrakt na budowę infrastruktury dla terenów inwestycyjnych w Lubinie w związku z planowaną Doliną Dronów i przyszłą transformacją po zakończeniu eksploatacji złóż miedzi ubiegało się pięć firm. Najkorzystniejsza była oferta wrocławskiej firmy Pro-Tra Building, której kosztorys opiewał na 59,1 mln zł.

– To jest duży projekt, na który jeszcze od poprzedniego rządu otrzymaliśmy pięćdziesiąt milionów złotych. Z własnych środków przeznaczyliśmy dziesięć milionów – mówił w lipcu ubiegłego roku prezydent Lubina Robert Raczyński. Wtedy też podpisano umowę ze wspomnianą firmą Pro-Tra Building. Zadanie spółki to zaprojektowanie i wybudowanie nowego systemu komunikacyjnego w miejscu, gdzie dziś znajdują się ruiny fabryki domów.

– Mamy tu do wykonania na nowo cały układ drogowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą: odwodnieniem, ścieżkami rowerowymi, przejściami dla pieszych – mówił Piotr Ekiert, wiceprezes firmy Pro-Tra Building. – Mamy na realizację dwadzieścia pięć miesięcy – to bardzo krótki czas i w tym musimy też wykonać dokumentację projektową wraz z uzyskaniem decyzji umożliwiających realizację tego zadania – wskazuje.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ


POWIĄZANE ARTYKUŁY