Dolina Dronów – pierwsza umowa podpisana

11250

Blisko 60 milionów złotych będzie kosztować wybudowanie dróg, parkingów i ścieżki rowerowej w miejscu, gdzie powstanie park technologiczny Dolina Dronów. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą tej inwestycji. W ciągu dwóch lat zmieni się układ drogowy na północno-zachodnim krańcu miasta.

źródło: materiały prasowe

O kontrakt na budowę infrastruktury dla terenów inwestycyjnych w Lubinie w związku z planowaną Doliną Dronów i przyszłą transformacją po zakończeniu eksploatacji złóż miedzi ubiegało się pięć firm. Najdroższą ofertę złożył Strabag, wyceniając wskazany przez miasto zakres prac na blisko 86 mln zł. Najtańszą – wrocławska firma Pro-Tra Building, której kosztorys opiewał na 59,1 mln zł.

– To jest duży projekt, na który jeszcze od poprzedniego rządu otrzymaliśmy pięćdziesiąt milionów złotych. Z własnych środków przeznaczyliśmy dziesięć milionów – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński.

Robert Raczyński

Do tej pory Pro-Tra Building zrealizowała już kilka inwestycji drogowych w mieście, w tym przebudowę rynku, gruntowny remont ulicy Ścinawskiej, alei Niepodległości i Kaczyńskiego i przebudowę ul. Zielonogórskiej i Spacerowej z budową nowego ronda. Teraz spółka ma za zadanie zaprojektować i wybudować nowy system komunikacyjny w miejscu, gdzie dziś znajdują się ruiny fabryki domów.

Ta część miasta wkrótce zostanie przebudowana

– Mamy tu do wykonania na nowo cały układ drogowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą: odwodnieniem, ścieżkami rowerowymi, przejściami dla pieszych – mówi Piotr Ekiert, wiceprezes firmy Pro-Tra Building. – Mamy na realizację dwadzieścia pięć miesięcy – to bardzo krótki czas i w tym musimy też wykonać dokumentację projektową wraz z uzyskaniem decyzji umożliwiających realizację tego zadania – wskazuje.

Projekt ma być gotowy do końca roku. Potem wykonawca musi uzyskać u wojewody dolnośląskiego decyzję ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Piotr Ekiert szacuje, że prace budowlane ruszą na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.

– Zostanie tu zbudowane centrum dronowe z halą dydaktyczną, gdzie będzie można prowadzić badania i szkolenia związane z dronami. Ta część miasta zostanie też dobrze skomunikowana. Powstanie tu między innymi droga rowerowa prowadząca do stacji Lubin Stadion – opisuje Robert Raczyński.

źródło: materiały prasowe

Nowy układ komunikacyjny oznaczać będzie nie tylko zburzenie pozostałości po fabryce, ale też przebudowę ulicy Zielonogórskiej – zamiast obecnego skrzyżowania przy kopalni i salonie samochodowym powstanie rondo turbinowe. Piesi i rowerzyści będą mieli bezpieczne przejścia i przejazdy, w tym jedno przejście podziemne. W planie jest też budowa placów parkingowych.

O samej Dolinie Dronów więcej pisaliśmy tutaj:

Zniknie koszmar Lubina

Fot. BM

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY