Znalazło się w niej wiele ciekawych informacji i niepublikowanych wcześniej zdjęć – książka „Od parku do zoo. Kalendarium dziesięciolecia Ogrodu Zoologicznego w Lubinie” to obowiązkowa pozycja dla każdego wielbiciela lubińskiego zoo i nie tylko. Została ona wydana z okazji 10. urodzin tego miejsca. – Książka została wydana w nakładzie 700 sztuk. Jest to nakład dosyć ograniczony. Dodruków nie będzie, więc jeśli ktoś jest zainteresowany, to warto jak najszybciej wybrać się po zakup – mówi Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.
Na ponad 200 stronach znajdziemy między innymi ciekawostki o lubińskim zoo, w tym ile i jakiego jedzenia skonsumowały tutejsze zwierzęta oraz ile osób odwiedziło ten Ogród Zoologiczny przez 10 lat, a liczba ta jest imponująca – to prawie 4,5 mln. Ponadto umieszczono tu informacje o organizowanych wydarzeniach, spis zwierząt tutaj mieszkających, niepublikowane wcześniej zdjęcia i wiele więcej.
– „Od parku do zoo. Kalendarium dziesięciolecia ogrodu zoologicznego w Lubinie” to takie podsumowanie 10 lat pracy lubińskiego Ogrodu Zoologicznego – mówi Agata Bończak, jednocześnie przypominając, że już gdy działało tu Centrum Edukacji Przyrodniczej, to miejsce miało status ogrodu zoologicznego. – Dwa lata temu nastąpiła zmiana nazwy i to również jest w książce szczególnie wyróżnione, bo dla nas to było ważne wydarzenie. Zmiana nazwy ułatwiła nam promocję i zrozumienie zwiedzającym, do jakiego miejsca przyszli. Od momentu kiedy sprowadziliśmy tu zwierzęta i są pod nasza opieką, to ich dobrostan jest dla nas priorytetem – podkreśla.
Z książki można się też dowiedzieć, jak lubiński Ogród Zoologiczny dochodził do swoich specjalizacji na przykład w chowie i hodowli rodzimych ras zwierząt gospodarskich czy największej w kraju wśród ogrodów zoologicznych kolekcji bażantów.
– Na okładce oczywiście nasze największe zwierzaki, które przyjechały w styczniu tego roku i w moim odczuciu przypieczętowały status zoo w Lubinie, jako największy ssak Polski i Europy, czyli żubry. Są one elementem najnowszej ścieżki edukacyjno-turystycznej „Fauna Polski” i tutaj też kolejna droga naszej specjalizacji: w kierunku prezentowania gatunków polskich – mówi dyrektor Agata Bończak.
Książka już trafiła do sprzedaży. Można ją kupić w kawiarni znajdującej się na terenie lubińskiego zoo.
– Myślę, że to ciekawa pamiątka i dla gości przyjezdnych, i dla naszych zwiedzających, którzy codziennie są w zoo, bo i takich mamy. Będą mogli zabrać do domu kawałek historii naszego ogrodu – dodaje Bończak.
Fot. BM