Wymienią tablicę jeszcze przed rocznicą zbrodni

Pamiątkowa tablica, dedykowana bohaterom II Armii Ludowego Wojska Polskiego, już wkrótce zniknie ze skweru przy ulicy Pruzi. A właściwie zostanie zastąpiona nową, dedykowaną „poległym za Ojczyznę”. Tym samym kończy się spór o to, co zrobić z pomnikiem, którego likwidację nakazuje tzw. ustawa dekomunizacyjna.

Jeszcze w tym miesiącu na pomniku pojawi się nowa tablica

Temat pojawił się na sesji rady miejskiej we wrześniu ubiegłego roku. Sejm przyjął wtedy tzw. ustawę dekomunizacyjną, która m.in. zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i nakłada na samorządy obowiązek zmiany nazw, jeśli honorują one osoby, instytucje lub wydarzenia symbolizujące „represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

Wspomniany lubiński obelisk ma w nazwie słowa „armia ludowa”, dlatego także podlega dekomunizacji. Ale na jego likwidację nie zgodzili się radni, podkreślając, że to pomnik, który powstał ku pamięci ich walczących dziadków, a nie chwalący komunizm. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Później głos zabrali też kombatanci, którzy apelowali do radnych, by go nie likwidować. Można o tym przeczytać TUTAJ.

Ostatecznie temat wrócił na wczorajszej sesji. Tym razem nie było już mowy o likwidacji całego pomnika. – Jakiś czas temu temu odsunęliśmy pierwszą uchwałę, bo nie chcieliśmy likwidować zupełnie tego pomnika. Były różne propozycje, konsultowaliśmy się z kombatantami i z pozostałymi mieszkańcami. Ostatecznie wspólnie ustaliliśmy, że zdejmiemy tylko tablicę i postawimy nową, z nową treścią. Na nowej tablicy pojawi się napis „Poległym za Ojczyznę – mieszkańcy Lubina” – tłumaczy Bogusława Potocka, przewodnicząca lubińskiej rady miejskiej.

Radni liczą, że nową tablicę uda się umieścić na pomniku jeszcze w tym miesiącu. – Na koniec sierpnia przypada bardzo duża uroczystość, 35. rocznica Zbrodni Lubińskiej, dlatego sądzę, że wtedy będzie już nowa tablica. Stara tablica będzie przechowywana na Wzgórzu Zamkowym, może kiedyś przyda się w jakimś muzeum – dodaje Bogusława Potocka.

Dodatkowo kombatanci z Powiatowej Rady Kombatantów chcą zawiesić jeszcze dodatkową tablicę na murze, ale tę kwestię konsultują już ze starostą.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Mariusz
Mariusz
1 rok 6 miesięcy temu

„… że to pomnik, który powstał ku pamięci ich walczących dziadków.”
Czyli radni , albo cześć z nich to tzw. „resortowe dzieci i wnuki”.
To nic dziwnego że nie w smak im ustawa dekomunizacyjna.
W Lubinie od dawna rządzi układ postkomunistyczny.

Luzak
Luzak
1 rok 6 miesięcy temu

Oj mariusz, mariusz, a twoi rodzice i dziadkowie nie załapali się do koryta i biedny mariuszek nie jest dzisiaj resortowym dzieckiem 😀

zawiedziona wyborczyni ktora bledu nie powtorzy
zawiedziona wyborczyni ktora bledu nie powtorzy
1 rok 6 miesięcy temu

Przewodnicząca rady ma taką niesamowita umiejętność mówienia o czymś o czym nie ma pojęcia i wydaje jej się że wie o czym mówi ale w gruncie rzeczy pod jej odpowiedź można podpiąć dowolne pytanie i wyjdzie to samo.

yetick
yetick
1 rok 6 miesięcy temu

Lata PRL-u to też część historii naszego kraju, nie da się jej odwrócić..

Rocky
Rocky
1 rok 6 miesięcy temu

PiSowcy przed podjęciem tej ustawy powinniście się walnąć w klatę i przemilczeć tą kwestie bo to była jedyna droga do obecnego sukcesu.Powstanie Warszawskie pokazało że nie byliśmy wstanie sami się wyzwolić I jedyny powiew wolności może nie pachnący był ze wschodu.Dzisiaj korzystamy z tego daru-raju tutaj jak i nad wielką woda zwanym Bałtykiem.

Mariusz
Mariusz
1 rok 6 miesięcy temu

Rocki, jesteś wybitnym resortowym, albo zwykłym tępym komuchem.
Takich powinni ścigać, bo są szkodnikami w dzisiejszej wolnej Polsce.

Stefan
Stefan
1 rok 6 miesięcy temu

Halo Halo ! Przecież Lubina nikt nie wyzwolił ! Został zabrany Niemcom !

Antek
Antek
1 rok 6 miesięcy temu

a co z przygotowaniem rynku na uroczystość „Zbrodni” ? Ma przyjechać prezydent kraju a u nas w rynku dziura? Nie wstyd panu, panie prezydencie RR? Z tego co kojarze obiecywaliscie, ze rynek na tą ważna okoliczność będzie gotowy? ktoś odpowie z pana grona za zwłokę wybranej przetargiem firmy?

Lubinianin
Lubinianin
1 rok 6 miesięcy temu

Za czyją Ojczyznę? Ukraińcy i Łemkowie z UPA też walczyli za ojczyznę… Szkoda słów

Rocky
Rocky
1 rok 6 miesięcy temu

Poległym za Ojczyznę – mieszkańcy Lubina.A jeżeli mieszkańcami Lubina są Polacy Ukraincy Łemkowie Rosjanie Niemcy i długo by tak wymieniać,,,to właściwie o kogo biega.A tak na marginesie to właściwie kto wyzwolił Lubin?

wpDiscuz