Wymienią tablicę jeszcze przed rocznicą zbrodni

0

Pamiątkowa tablica, dedykowana bohaterom II Armii Ludowego Wojska Polskiego, już wkrótce zniknie ze skweru przy ulicy Pruzi. A właściwie zostanie zastąpiona nową, dedykowaną „poległym za Ojczyznę”. Tym samym kończy się spór o to, co zrobić z pomnikiem, którego likwidację nakazuje tzw. ustawa dekomunizacyjna.

Jeszcze w tym miesiącu na pomniku pojawi się nowa tablica

Temat pojawił się na sesji rady miejskiej we wrześniu ubiegłego roku. Sejm przyjął wtedy tzw. ustawę dekomunizacyjną, która m.in. zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i nakłada na samorządy obowiązek zmiany nazw, jeśli honorują one osoby, instytucje lub wydarzenia symbolizujące „represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

Wspomniany lubiński obelisk ma w nazwie słowa „armia ludowa”, dlatego także podlega dekomunizacji. Ale na jego likwidację nie zgodzili się radni, podkreślając, że to pomnik, który powstał ku pamięci ich walczących dziadków, a nie chwalący komunizm. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Później głos zabrali też kombatanci, którzy apelowali do radnych, by go nie likwidować. Można o tym przeczytać TUTAJ.

Ostatecznie temat wrócił na wczorajszej sesji. Tym razem nie było już mowy o likwidacji całego pomnika. – Jakiś czas temu temu odsunęliśmy pierwszą uchwałę, bo nie chcieliśmy likwidować zupełnie tego pomnika. Były różne propozycje, konsultowaliśmy się z kombatantami i z pozostałymi mieszkańcami. Ostatecznie wspólnie ustaliliśmy, że zdejmiemy tylko tablicę i postawimy nową, z nową treścią. Na nowej tablicy pojawi się napis „Poległym za Ojczyznę – mieszkańcy Lubina” – tłumaczy Bogusława Potocka, przewodnicząca lubińskiej rady miejskiej.

Radni liczą, że nową tablicę uda się umieścić na pomniku jeszcze w tym miesiącu. – Na koniec sierpnia przypada bardzo duża uroczystość, 35. rocznica Zbrodni Lubińskiej, dlatego sądzę, że wtedy będzie już nowa tablica. Stara tablica będzie przechowywana na Wzgórzu Zamkowym, może kiedyś przyda się w jakimś muzeum – dodaje Bogusława Potocka.

Dodatkowo kombatanci z Powiatowej Rady Kombatantów chcą zawiesić jeszcze dodatkową tablicę na murze, ale tę kwestię konsultują już ze starostą.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość