Wykonają tysiące bezpłatnych badań

73

Miedziowe Centrum Zdrowia przez najbliższe dwa lata będzie badać bezpłatnie, profilaktycznie mieszkańców, sprawdzając ich jelita. Dzięki ministerialnym oraz unijnym pieniądzom, wykona dodatkowo około 5,5 tysiąca kolonoskopii. – Jest to duża szansa dla mieszkańców. Dzisiaj rak jelita grubego to drugi rak, jeżeli chodzi o śmiertelność, więc wczesne wykrywanie oraz diagnostyka są bardzo ważne – mówi prezes MCZ Piotr Milczanowski.

MCZ

Co roku w Miedziowym Centrum Zdrowia wykonywanych jest 3 tysiące kolonoskopii w ramach normalnej działalności, diagnostyki, profilaktyki i leczenia. Przez najbliższe dwa i pół roku w przychodniach tej lecznicy dodatkowo przeprowadzonych zostanie jeszcze 5,5 tysiąca takich badań: 2,5 tysiąca w ramach ministerialnego programu profilaktyki jelita grubego i 3 tysiące ze środków unijnych.

– Badania w ramach programu ministerialnego już ruszyły, natomiast ze środków unijnych rozpoczną się 1 października. Jest to bowiem taki ogrom badań, że musimy dokupić sprzęt i przystosować jedno pomieszczenie, żeby się z tego zadania wywiązać – dodaje prezes Milczanowski. – Realizacja tych dwóch programów równocześnie to dla nas organizacyjnie olbrzymie wyzwanie, ale z drugiej strony jest to bardzo dobra sytuacja, bo programy się uzupełniają. Jeden jest dedykowany dla ludzi w pewnym wieku, a drugi dla osób z pewnego terytorium – wylicza.

Za pieniądze z programu ministerialnego, który realizowany jest tutaj kolejny raz, przebadane zostaną osoby w wieku 50-65 lat oraz nieco młodsi, od 40. do 65. roku życia, jeśli należą do grupy ryzyka, czyli jeżeli ktoś w rodzinie, rodzice, rodzeństwo lub dzieci, chorował na raka jelita grubego. Ponadto przebadane mogą zostać także osoby wieku 25-65 lat, pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku jednak konieczne jest skierowanie z poradni genetycznej. Do badań nie kwalifikują się osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Natomiast z badań ze środków unijnych, które MCZ zdobył po raz pierwszy, będą mogli skorzystać mieszkańcy z byłego województwa legnickiego i powiatu górowskiego.

– Zachęcamy nawet młodych ludzi, zwłaszcza z grupy ryzyka. Warto się badać regularnie: co 10 lat, zaś w grupie ryzyka nawet co 5 lat – mówi prezes MCZ.

Piotr Milczanowski, prezes MCZ
Piotr Milczanowski, prezes MCZ

Badania będą prowadzone nie tylko w Lubinie, ale i w przychodniach MCZ w Legnicy i w Głogowie.

Żeby bezpłatnie się przebadać, nie trzeba iść do lekarza pierwszego kontaktu, wystarczy zgłosić się w rejestracji i powiedzieć, że chce się skorzystać z jednego bądź drugiego programu.

– To nie jest tanie badanie, bo kosztuje kilkaset złotych. Dzięki tym programom, pacjent wszystko otrzymuje za darmo – łącznie z niezbędnymi lekami i ze znieczuleniem, jeśli jest potrzebne – zapewnia Milczanowski. – Choć nadal jest pewien opór psychologiczny przed kolonoskopią, to świadomość ewidentnie rośnie. Widzimy to po liczbie badań, które są u nas przeprowadzane na przestrzeni lat. Często jest tak, że wczesna diagnoza pozwala się wyleczyć i żyć komfortowo – podsumowuje.

Z programu ministerialnego MCZ otrzymał na badania 1 milion 125 tysięcy złotych, zaś z Unii Europejskiej – 2,5 miliona złotych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY