Wiedzą jak ratować życie

909

Powiat lubiński podsumował program zdrowotny realizowany m.in. w szkołach. Tym razem uczniowie mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Najpierw był wiedza teoretyczna, później spotkania z ratownikami medycznymi, a na końcu test wiedzy w formie konkursu. Dla najlepszych przygotowano wyjątkowe nagrody.

Powiat lubiński od kilku lat realizuje z powodzeniem programy zdrowotne. Tym razem młodzież z klas ponadgimnazjalnych uczyła się ratować życie ludzkie.

– Ten program ma sprawić, żeby śmiertelność i niepełnosprawność ograniczyć do minimum, czyli żeby uczniowie umieli uratować tych ludzi, którzy potrzebują pomocy tu i teraz – tłumaczy Michał Huzarski ze Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Okazuje się, że młodym osobom najłatwiej jest przełamać barierę związaną z udzielaniem pierwszej pomocy. Uczniowie chętnie biorą udział w wykładach, a także spotkaniach z na przykład ratownikami medycznym. Program realizowany przez powiat lubińskim ma właśnie taką formę.

– Odpowiednio podana wiedza, odpowiednie szkolenia, proces długofalowy. Ten program prowadzony jest od 2015 roku. Powiat lubiński postanowił inwestować w ratowanie życia. Ta inwestycja zwraca się doskonale, co widać po efektach, po liczbach – mówi Huzarski.

Szkolenie uczniów odbywało się przy pomocy specjalistycznego sprzętu, tak by młodzi ludzie mogli poradzić sobie z problemem w każdej sytuacji. 

– Coraz częściej w wielu miejscach są defibrylatory, czyli urządzenia, które mają pomóc w reanimacji, i to jest bardzo istotne, aby potrafić je uruchomić – wyjaśnia przedstawiciel starostwa.

Na koniec młodzież sprawdziła swoje umiejętności w specjalnym konkursie. Wśród zadań, było m.in opatrzenie rany czy wykonanie sztucznego oddychania. Wszyscy uczestnicy programu otrzymali nagrody związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

AUTOR: Agnieszka Jankowska/TVRegionalna.pl

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość