Szachy, inteligencja i logiczne myślenie

1

Dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych wzięły udział w turnieju z programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W Hali Regionalnego Centrum Sportowego przy planszach zasiadło ponad 300 młodych ludzi.

Dziewczęta i chłopcy, którym 64-polowa szachownica nie jest obca, z wielkim skupieniem i zaangażowaniem podeszły do Dolnośląskiego Turnieju Finałowego.

– Nam sport kojarzy się głównie z bieganiem, a w tym czasie chyba tylko z piłką nożną, ale szachiści to przyszłość naszego społeczeństwa. To inteligencja, logiczne myślenie, kojarzenie to walka, ale walka ze stresem i nie tylko z przeciwnikiem, ale z samym sobą. Także reasumując cechy, które są niezwykle pożyteczne i pożądane w dzisiejszym świecie – podkreśla Krzysztof Krupa, trener, nauczyciel i pisarz szachowy. 

Szachy mają wieloletnią tradycję, w którą według historyków grano już w starożytnej Persji. To jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest uznawana za dyscyplinę sportu. Regionalne Centrum Sportowe z wielką radością zaprosiło szachistów do hali.

– Po raz pierwszy gościmy szachy. Cieszymy się, że możemy gościć tylu młodych ludzi na swoim obiekcie – komentuje Piotr Midziak, prezes Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Wyniki:
Chłopcy kl. I – Grzegorz Komendecki SP nr 6 Legnica
Chłopcy kl. II – Antoni Komendecki SP nr 6 Legnica
Chłopcy kl. III – Adrian Krząstek SP nr 9 Lubin

Dziewczęta kl. I – Milena Regner Przedszkole na Orlej Polanie Ziębice
Dziewczęta kl. II – Antonina Lipczyńska SP nr 19 Legnica
Dziewczęta kl. III – Jagoda Szczepańska SP Krzeczyn Wielki

Fot. Mariusz Babicz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość