Startuje miejski rower

683

Na początek pojawi się 30 rowerów miejskich, w tym trzy przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Będzie można je wypożyczyć w trzech różnych punktach miasta. A to dopiero początek i z pewnością nie prima aprilis.

Rowery miejskie będą dostępne w Ścinawie już od piątku 12 kwietnia. Wypożyczalnia jednośladów to element Park & Ride, czyli parkingu-statku przy ścinawskim porcie, który w założeniu ma promować zdrowy i aktywny tryb życia wśród mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto.

Dostawę, kompleksową obsługę rowerów miejskich oraz systemu ich wypożyczania zapewni konsorcjum firm z Warszawy, którego liderem jest Orange Polska Spółka Akcyjna.

Ścinawski Rower Miejski to na początek: 30 rowerów najnowszej (IV) generacji z wyposażeniem, w tym trzy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, 30 stojaków rowerowych, trzy totemy informacyjne, strona internetowa dedykowana projektowi, mobilna aplikacja oraz system informatyczny. Każdy rower będzie miał na stałe wmontowane GPS, dzięki czemu operator będzie wiedział, gdzie aktualnie znajduje się jednoślad.

Rowery będą dostępne w trzech stacjach: przy Park & Ride (parkingu-statku), Urzędzie Miasta i Gminy Ścinawa (ul. Rynek 17) i Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie (ul. T. Kościuszki 1).

Żeby wypożyczyć rower, niezbędny będzie smartfon z zainstalowaną darmową aplikacją ROOVEE.

Dzięki aplikacji mobilnej w kilka sekund uruchomisz przejazd. Po pobraniu aplikacji zarejestruj swoje konto w systemie, doładuj elektroniczną portmonetkę wymaganą przez operatora kwotą i uruchamiaj przejazd za pomocą kodu QR umieszczonego na rowerze. Po zakończeniu przejazdu zamknij urządzenie zabezpieczające rower zgodnie z animacją w aplikacji i nie martw się o stan swoich środków. W każdej chwili możesz również wstrzymać przejazd za pomocą opcji pauzy i bez przeszkód zrobić zakupy czy wypić kawę ze znajomymi. Twój rower w tym czasie będzie zarezerwowany tylko dla ciebie. W przypadku gdy zauważysz usterkę, zgłoś ją do nas za pomocą intuicyjnego interfejsu zgłaszania usterek. Pamiętaj że sprawny rower to twoje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zeskanuj kod i ruszaj w drogę!

czytamy w opisie aplikacji ROOVEE.

W ramach rozwijania projektu ścinawski samorząd planuje zakup kolejnych jednośladów i montaż następnych stacji w najbardziej newralgicznych punktach miasta.

– Stawiamy na ekologię i turystykę, a projekt Ścinawskiego Roweru Miejskiego to kolejny przykład działań naszego samorządu, które mają się przyczynić do promocji aktywnego trybu życia wśród mieszkańców i ograniczenia ruchu zmotoryzowanych w centrum miasta. Przypomnę też, że w celu ograniczeń emisji CO2 do atmosfery, w jednostkach użyteczności publicznej, wykorzystujemy alternatywne źródła pozyskiwania energii i rozwiązania energooszczędne. Staramy się też edukować mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzież, w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii. Ponadto planujemy rozbudowę sieci ścieżek i dróg rowerowych, z końcem minionego roku oddano do użytku ponad 2 km odcinek nowej trasy w ciągu ulicy Legnickiej, w kierunku Ręszowa, w samej Ścinawie w ramach projektu rewitalizacji zieleni w mieście powstaną kolejne drogi dedykowane jednośladom, liczymy że pomysł się przyjmie w naszym mieście – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Ścinawski Rower Miejski uruchomiony zostanie w ramach projektu „Wdrażanie strategii niskoemisyjnej poprzez ograniczenie ruchu zmotoryzowanych w centrum miasta Ścinawy” dofinansowanego ze środków EFRR w ramach RPO WD 2014-2020.

Źródło: Zygmunt Kogut/scinawa.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY