Specjalny pokaz edukacyjny filmu „Kurier”

71

W lubińskim Heliosie odbędzie się specjalny pokaz edukacyjny filmu „Kurier”, połączony z prelekcją historyka dr. Karola Mazura, kierownika działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie przeznaczone jest dla grup zorganizowanych z klas 7-8 szkół podstawowych i 3 gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych.

Pokaz odbędzie się w ramach cyklu Kino na Temat 18 marca o godzinie 11.15 oraz 12. Zaproszony historyk wystąpi z prelekcją „Kurier z Warszawy – łącznik dwóch światów”.

Zainteresowane grupy mogą rezerwować bilety, dzwoniąc pod numer 722 382 330.

„Kurier” to nowy film akcji Władysława Pasikowskiego, reżysera hitów „Jack Strong” i „Pitbull. Ostatni pies”, z międzynarodową plejadą gwiazd: Philippe Tłokiński, Patrycja Volny, Julie Engelbrecht (official), Jan Frycz, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz oraz wielu innych fantastycznych aktorów. To sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego „Kuriera z Warszawy”.

Film wejdzie na ekrany kin w najbliższy piątek, 15 marca. Przedstawia jedną z najważniejszych misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W lipcu 1944 roku musiał on za wszelką cenę przedostać się z Londynu do Warszawy – serca okupowanego kraju, gdzie kierownictwo Polskiego Państwa Podziemnego podejmowało właśnie decyzję o rozpoczęciu Powstania. W tych dniach był jedną z kilku zaledwie osób wtajemniczonych w sekrety wielkiej polityki. Przekazanie ich kierownictwu AK mogło zmienić bieg historii i wpłynąć na losy całego narodu. Zrealizowany w konwencji sensacyjnej historii szpiegowskiej „Kurier” opowiada współczesnemu odbiorcy o fascynującej i złożonej postaci – bohaterze, odważnym żołnierzu przygotowywanym do wykonywania trudnych zadań w tajnym ośrodku szkoleniowym, ale niepotrafiącym jeździć na rowerze; dżentelmenie wrażliwym na wdzięk atrakcyjnej nieznajomej i gotowym do obrony jej honoru, mimo że takie zachowanie mogło doprowadzić do katastrofalnej wpadki.

Jan Nowak-Jeziorański należał do grona najwybitniejszych emisariuszy Polskiego Państwa Podziemnego. W czasie II wojny światowej zrealizował cztery misje kurierskie z okupowanego kraju do Londynu i z powrotem. W Powstaniu Warszawskim pełnił służbę w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie redagował angielskojęzyczną wersję wiadomości radiowych. W służbie niepodległej pozostał przez całe późniejsze życie, spędzone przeważnie na emigracji. Starszemu pokoleniu znany jest jako pomysłodawca i wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa, a po upadku komunizmu – jako rzecznik wstąpienia Polski do NATO.

Więcej na temat filmu można przeczytać na stronie www.helios.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY