Z teatru do kina

Już w poniedziałek, 20 listopada, kolejny seans w ramach cyklu „Helios na scenie”. Tym razem będzie można obejrzeć spektakl „Yerma”. Dla naszych Czytelników mieliśmy dwa pojedyncze bilety na to wydarzenie.

Dwa razy w miesiącu, w poniedziałkowe popołudnia na widzów lubińskiego kina Helios czekają wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy: Royal National Theatre w Londynie oraz Comédie-Française.

20 listopada o godzinie 18.30 pokazany zostanie spektakl „Yerma”.

Młoda bezdzietna kobieta Yerma, które to imię znaczy „jałowa”, „bezpłodna”, mieszka w małej wsi w Hiszpanii. Jej rozpaczliwe pragnienie macierzyństwa staje się obsesją, która ostatecznie doprowadza ją aż do popełnienia zbrodni.

Bohaterka sztuki zmaga się z własnymi pragnieniami, obowiązkiem wobec męża, który nie chce mieć dzieci i oczekiwaniami społeczności, dla której kobieta bezdzietna nie spełniła swego powołania, ponieważ nie dała mężowi potomka. Yerma pragnie dziecka nie tylko dlatego, że tęskni do posiadania kogoś do kochania i nie tylko z powodu nacisku opinii publicznej, ale także dlatego, że na hiszpańskiej wsi kobieta nie ma czym wypełnić życia poza opieką nad domem i dzieckiem właśnie.

Dramatyczna i bolesna sztuka Federico Garcíi Lorki powstała w 1934 roku i w tym samym roku została wystawiona. Sam autor nazywał ją „tragicznym poematem”. Temat izolacji, pasji i frustracji łączy się tu z zagadnieniami małżeństwa, zazdrości i honoru kobiety.

Spektakl w wykonaniu zespołu Young Vic krytycy okrzyknęli „niezwykłym teatralnym tryumfem”, a kreację Billie Piper nazwali urzekającą, zadziwiającą i porażającą.

W kolejne poniedziałkowe popołudnia w cyklu teatr w kinie pokazane zostaną: „Opętanie” (11 grudnia) i „Cyrano de Bergerac” (25 grudnia).

Szczegóły na www.helios.pl.

Dla naszych Czytelników mieliśmy dwie pojedyncze wejściówki na poniedziałkowy seans. Otrzymały je dwie osoby, które jako pierwsze dodzwoniły się do naszej redakcji dziś (14 listopada) o godzinie 13.00.

Bilety wygrali: Monika Burczak i Damian Mikołajczak. Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz