Pierwsza taka szkoła w mieście. Chętnych więcej niż miejsc

1174

Jeszcze na dobre nie rozpoczęła działalności, a już ma komplet uczniów i listę rezerwową, na którą zapisują się kolejni chętni. W Lubinie trwa uruchamianie podstawówki dla dzieci z autyzmem. A jej twórcy starają się pozyskać, między innymi poprzez internetową zbiórkę, pieniądze na jej wyposażenie. Jak mówią, liczy się każda złotówka. Zaś lubinian zachęcają, by w najbliższy wtorek, 2 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu zadbać o niebieski akcent i włączyć się w ten sposób do akcji Lubin na Niebiesko.

Szkoła znalazła swoje miejsce na piętrze, na parterze zaś mieści się przedszkole

To będzie pierwsza taka szkoła w naszym mieście. Jak już pisaliśmy, mieścić się będzie na piętrze w budynku przy ulicy Sowiej, gdzie przez długi czas funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 12, a ostatnio Salezjańska Szkoła Podstawowa. To miejsce udało się znaleźć dzięki pomocy lubińskiego Urzędu Miejskiego.

Klasy w szkole nie będą liczne – maksymalnie pięcioosobowe, a dzieci dobierane do nich pod względem zaburzeń rozwojowych, temperamentu i niepełnosprawności umysłowej.

– Niepubliczna Szkoła Podstawowa Dar Losu rozpocznie swoją działalność 1 września 2019 roku. W tej chwili mamy zarekrutowanych 25 dzieci z Lubina, Chocianowa, Polkowic i Ścinawy: trzy klasy I, po jednej II, III, IV i V oraz prawdopodobnie dwie VI. Niestety z braku dostępności większej liczby sal, już w tym momencie nie rekrutujemy dzieci. Jedyne co możemy zaproponować, to zapisanie na listę rezerwową. Jeżeli tylko pozyskamy kolejne sale, będziemy tworzyć nowe oddziały, bo wiemy doskonale, widzimy po zgłoszeniach i rozmowach z rodzicami, że jest potężna potrzeba i problem po prostu rośnie – mówi Sylwia Majewska ze Stowarzyszenia Dar Losu, które będzie prowadzić placówkę.

Trwają jeszcze rozmowy z nauczycielami, którzy chcieliby pracować w tej szkole. Potrzebni są nie tylko terapeuci, ale i nauczyciele przedmiotów. Uczniowie najpierw będą bowiem uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych, a później w dopasowanej indywidualnie do każdego terapii. Zainteresowani nauczyciele mogą wysyłać CV na maila darlosu.lubin@gmail.com.

– Szkoła nie jest placówką specjalną, bardziej przypomina szkołę prywatną. Jest dedykowana typowo dzieciom ze spektrum autyzmu. Mało liczne klasy, zero hałasu, zero szumu, zindywidualizowane podejście nauczyciela – dzięki temu dzieciom będzie łatwiej, nie będą do nich dochodzić negatywne bodźce, które mogłyby powodować niepożądane zachowania – mówi Majewska. – Nasze dzieci powoli wychodzą w świat. Nauka, bo będą realizować podstawę programową jak w każdej innej szkole, tylko metody pracy będą dostosowane do dzieci z autyzmem, a także terapia w zależności od potrzeb. Jeśli trzeba więcej zajęć logopedycznych, będzie ich więcej – dodaje.

Podstawówka będzie się utrzymywać, tak jak każda inna szkoła, z subwencji oświatowej, którą otrzyma gdy rozpocznie już działalność. Ale zanim to nastąpi, trzeba każdą salę wyposażyć, a także kupić sprzęt terapeutyczny dla dzieci.

– Staramy się pozyskać między innymi pieniądze unijne, piszemy projekty. Właśnie ruszyła też zbiórka internetowa na zrzutka.pl. Planujemy również organizować akcje charytatywne, by solidaryzować nasze środowisko. Liczy się każda złotówka – mówi Sylwia Majewska. – Powołaliśmy fundację, by łatwej zbierać fundusze. Będzie ona opiekować się szkołami w Lubinie i Legnicy. My, jako rodzice, chcemy zapewnić naszym dzieciom odpowiednie wykształcenie. Będą mogły się uczyć i mają szansę na terapię – przyznaje.

Jeśli ktoś chciałby wspomóc powstanie szkoły dla dzieci z autyzmem może to zrobić TUTAJ.

Sylwia Majewska

Gdy szkoła już ruszy, zamierzają jeszcze głośniej mówić o autyzmie, by każdy wiedział, że to nie choroba, lecz zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym i rozumiał z czym się wiąże. – Coraz więcej osób wie co prawda, że autyzm istnieje i wiąże go z dziećmi, które hałasują, dziwnie się zachowują, ale tak naprawdę nie wiedzą, co to jest ten autyzm – przyznaje Majewska.

Już w najbliższy wtorek, 2 kwietnia, będzie okazja, by częściej wspominać o tym zaburzeniu, bo właśnie wtedy wypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Lubinie z tej okazji zrobi się niebiesko. Na znak solidarności z osobami z autyzmem w tym kolorze zaświecą między innymi ratusz, hala, MPWiK czy KGHM, a poza naszym miastem pociągi Kolei Dolnośląskich.

W naszym mieście po raz pierwszy odbędzie się także akcja społeczna Lubin na Niebiesko. Jej organizatorzy zachęcają, by 2 kwietnia ubrać się na niebiesko lub zadbać o jakiś niebieski akcent.

– Pokażmy Niebieską moc Lubina – piszą na Facebooku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY