Nowe ognisko wirusa ptasiej grypy

31

Choć niegroźny dla ludzi, powoduje duże straty w hodowlach. Wirus zjadliwej ptasiej grypy zaatakował gęsi w gminie Deszczno, w woj. lubuskim. Główny Lekarz Weterynarii informuje hodowców, jak zabezpieczyć się przed epidemią.

gesi
Fot. Pixabay

– Potwierdzono wystąpienie pierwotnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie gęsi, liczącym w dniu próbkobrania 600 sztuk ptaków. Wszystkie ptaki w ognisku choroby zostały już zlikwidowane, a ich zwłoki zostały przekazane do utylizacji – poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Dotychczas nie stwierdzono, aby ten podtyp wirusa grypy powodował zakażenia u ludzi, jednakże zalecane jest ścisłe przestrzeganie podstawowych zasad higieny w kontaktach z ptakami.

Wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa: zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich; nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany; stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne.

Ponadto, hodowcy powinni informować odpowiednie osoby i instytucje (lekarza weterynarii, prezydenta miasta) o podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY