Mieszkańcy powiedzieli dość

402

Do wiosny zostało kilka dni, więc mieszkańcy wsi Pieszków wzięli się za wiosenne porządki. Zaczęli odważnie, od swojej lokalnej władzy – odwołali z funkcji sołtysa i wybrali nowego. To pierwszy taki przypadek w historii gminy Lubin.

Renata Jędrak

Takiej frekwencji zebrania wiejskiego nie pamiętają najstarsi mieszkańcy Pieszkowa. Sala świetlicy wręcz pękała w szwach. Powód? Ważne sprawy dotyczące mieszkańców i zarzuty pod adresem sołtysa. Zgromadziło się 80 osób. 

– Aż sama byłam zaskoczona. Kiedy są wybory, zjawia się garstka ludzi, przychodziło co najwyżej 20 osób – mówi Krystyna Kędroń, przewodnicząca rady sołeckiej.

Mieszkańcy Pieszkowa postanowili nie czekać do wyborów i podczas zebrania odwołali dotychczasowego sołtysa, a na jego miejsce wybrali nowego. Zebranie wiejskie zostało zwołane na wniosek mieszkańców, zawiedzionych postawą dotychczasowego sołtysa – Dariusza Panka. Zarzucono mu niewykonywanie swoich obowiązków i niepodejmowanie działań zmierzających do rozwoju wsi.

– Czuliśmy się zaniedbani, odcięci od informacji zewnętrznych. Sołtys nie mówił nam, co się dzieje w gminie, co organizuje gminny ośrodek kultury, omijały nas konkursy, nie mogliśmy się wykazać na tle innych wsi – mówi z żalem Krystyna Kędroń. – Odwołanie sołtysa wisiało w powietrzu – dodaje.

Krystyna Kędroń

Stanowisko sołtysa to bardzo ważna posada łącząca władze gminy z mieszkańcami. – Ludność ma prawo zmienić gospodarza swojej miejscowości i z tego prawa skorzystali mieszkańcy Pieszkowa – mówi Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta gminy Lubin. – To pierwszy taki przypadek w historii gminy Lubin – dopowiada.

Nowym sołtysem została Renata Jędrak, od 13 lat mieszkanka Pieszkowa, z wykształcenia plastyczka. Od 10 lat przebywa na rencie.

Renatę Jędrak wskazali i poparli mieszkańcy. – Zaprocentowały rzeczy, które Renata robiła wcześniej. Ma duszę społecznika, to ważne na tym stanowisku – opowiada Kędroń. – Cieszę się, że sołtysem będzie kobieta. W naszej gminie jest kilka pań, które sprawują tę funkcję i dobrze się spisują. Dodatkowo, kilka dni temu tytuł Sołtysa Roku 2017 także otrzymała kobieta – dodaje.

– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy mnie wybrali. Od kiedy jestem na rencie, działałam społecznie poza terenem mojej miejscowości. Cieszę się, że w końcu będę mogła zrobić coś dla moich mieszkańców, dla moich sąsiadów. Mam dosyć dużo czasu i duszę działacza – mówi świeżo wybrana sołtys.

Jak podkreśla – chce, żeby wioska była widoczna i zadowolona z siebie, bowiem ma duży potencjał. – Mamy wiele propozycji z gminnego ośrodka kultury i chciałabym to wykorzystać. W Pieszkowie żyje dużo utalentowanych ludzi, którzy chcą się zrzeszać – panie haftują i szyją, jeden pan robi piękne rzeczy z drewna, inny tworzy skrzypce. Pieszkowianki są bardzo chętne do współpracy – spotykają się na wspólne gotowanie czy ćwiczenia. Warto pokazać Pieszków na zewnątrz – wylicza nowa sołtys.

– Oczywiście mam obawy – mówi skromnie pani Renata. – To duża odpowiedzialność. Wiem też, że sielankowy czas właśnie się dla mnie skończył, niemniej bardzo się cieszę z szansy jaką dostałam – dodaje.

Renata Jędrak jest znana nie tylko w Pieszkowie czy Lubinie, ale w całej Polsce. Kilka lat temu pisaliśmy o chorobie pani Renaty. To jedna z najgłośniej przeprowadzanych akcji pomocy na naszym portalu. Historię pani Renaty opisywały ogólnopolskie media. Akcję prowadzono wszędzie – na bilbordach, w sklepach, szkołach. Do zbiórki pieniędzy włączyli się ludzie z całego kraju.


POWIĄZANE ARTYKUŁY