Miasto, powiat i województwo razem zbudują obwodnicę

Miasto i powiat wspólnie z województwem zbudują obwodnicę północną Krzeczyna Wielkiego. To droga, która będzie głównym połączeniem naszego miasta z budowaną drogą S3, jest też podłożem pod powstającą Strefę Przemysłową Lubin S3.

Od lewej: prezydent Lubina Robert Raczyński, starosta Adam Myrda, marszałek województwa Cezary Przybylski

Dziś prezydent Lubina Robert Raczyński wspólnie ze starostą Adamem Myrdą oraz marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim podpisali umowę dotyczącą wspólnej realizacji tej inwestycji. Droga będzie kosztować 20 mln zł, z czego aż 15 mln zł przekazało na to zadanie województwo. Resztę dołożą wspólnie miasto i powiat. Dodatkowo województwo zabezpieczyło też 3 mln zł na wykupy i odszkodowania gruntów zajmowanych pod drogę. Generalnym wykonawcą inwestycji został powiat lubiński.

– Zależy nam na rozwoju powiatu lubińskiego. My budujemy obwodnicę do drogi S3, w tym roku rusza też inwestycja kolejowa, która spowoduje, że do naszego powiatu będzie się można bardzo szybko dostać. Jawor, Nowa Sól, Zielona Góra – do nowej strefy będzie można dojechać w kilkadziesiąt minut – tłumaczy starosta Adam Myrda.

Droga jest bardzo ważna, ponieważ po obu jej stronach powstanie – wspomniana przez starostę – wielka strefa przemysłowa o powierzchni prawie 400 ha. – Musimy najpierw przygotować całą infrastrukturę, żeby strefa mogła ruszyć – podkreśla prezydent Lubina Robert Raczyński. – Jeśli chodzi o budowę obwodnicy, to w tym roku chcemy zakończyć wszystkie prace projektowe, włącznie z pozwoleniem na budowę. Myślę, że w pierwszej połowie 2019 roku będziemy mogli zacząć rozmowy z inwestorami, bo wtedy będziemy mogli rozmawiać o strefie już uporządkowanej i uzbrojonej – dodaje.

Marszałek województwa Cezary Przybylski podkreśla, że samorząd Dolnego Śląska zaangażował się w tę inwestycję, bo zarówno droga, jak i strefa są bardzo ważne dla przyszłości naszego regionu.

– Ta droga ma olbrzymie znaczenie dla tego regionu. Po pierwsze, obok powstanie ogromna prawie 400-hektarowa strefa przemysłowa, ale droga ta będzie też elementem europejskiego korytarza transgranicznego. To nie tylko kwestia dróg, ale również połączeń kolejowych, a także – zgodnie z planami rządu – zaawansowanie prac na temat użeglowienia Odry. Kiedy do tego dojdzie, wzdłuż Odry powstaną też porty. Wtedy ruch pomiędzy KGHM i strefą nawet może się podwoić. Musimy zadbać o bezpieczny przewóz ludzi i towarów – zauważa Cezary Przybylski.

Marszałek popiera też pomysł prezydenta o utworzeniu Strefy Przemysłowej Lubin S3. – Mamy świadomość, że złoża KGHM-u kiedyś się skończą. Tysiące zatrudnionych tam ludzi będzie musiało znaleźć nową pracę. Musimy wybiegać w przyszłość. Uprzemysłowienie w tym regionie to głównie sprawy związane z miedzią i jej przetwórstwem. Ta różnorodność podmiotów i firm, która tu przyjdzie, spowoduje, że uniezależniamy się od monokultury przemysłowej – wskazuje marszałek Przybylski.

Strefa będzie się mieścić po obu stronach drogi S3. – Proszę sobie wyobrazić, że po dzisiejszej drodze na Krzeczyn Wielki poruszają się tiry. Jest ona bardzo wąska i niebezpieczna. Udrożnienie jej poprzez cztery pasy spowoduje, że nie będzie się właściwie różnić od dróg autostradowych.

Jeśli przewidujemy gwałtowny przyrost ruchu transportowego na tym odcinku, to nie możemy pozwolić, żeby ta droga pozostała w obecnym kształcie – podkreśla prezydent Robert Raczyński.

– Ważne są też kwestie bezpieczeństwa. Wielu górników dojeżdża tą drogą do pracy, więc ta trasa musi być udrożniona, szczególnie kiedy droga S3 zostanie oddana do użytku – uzupełnia marszałek.

Obwodnica Krzeczyna będzie miała 2,5 km, jej budowa ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w 2020 roku. Droga leży na terenie dwóch gmin – gminy miejskiej Lubin oraz gminy wiejskiej Lubin, ta ostatnia w ostatniej chwili zrezygnowała jednak z partycypacji w tej inwestycji. Budowa obwodnicy spowoduje, że odetchną 2 tysiące mieszkańców Krzeczyna Wielkiego i Chróstnika.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Jeziorak
Jeziorak
9 miesięcy 3 dni temu

Super pomysł. A pieski muszą ujadać bo taka ich rola.

Klecha
Klecha
9 miesięcy 3 dni temu

Super pomysł. Fajnie że coś konkretnego się dzieje i jest wizja rozwoju. Nie rozumiem ludzi narzekających dla samego tylko narzekania. Nic się nie działo to było źle, przygotowywany jest teren pod inwestycje też źle. Zainwestuje Chińczyk z nowymi technologiami, to powiedzą że wywiezie zysk do Chin. Zainwestuje Polak z centrum logistycznym, to powiedzą, że lepiej inwestować w nowe technologie, itd. Ludzie, nauczcie się obiektywnie oceniać sytuację a nie bądźcie tylko malkontentami i totalną opozycją.

kino
kino
9 miesięcy 4 dni temu

baju baju, a strefy i tak nię będzie

Tomek
Tomek
9 miesięcy 4 dni temu

Ludzie z Zielonej Góry do pracy do Lubina.
Boże widzisz a nie grzmisz? Przecież te kłamstwa RR (Pinokia) czubkiem nosa do Głogowa sięgają…

Jak na razie to młodzi mieszkańcy Lubina dojeżdżają do Polkowic albo się stąd wynoszą

HandbaLLek
HandbaLLek
9 miesięcy 4 dni temu

wojcie-chlopie przerób w kompostowniku tego buRRka

XYZ
XYZ
9 miesięcy 4 dni temu

Może się trochę czepiam, ale zawsze mnie uczono że to jak się ubieram świadczy między innymi o tym jakim szacunkiem darzę osoby z którymi się spotykam czy jakie znaczenie nadaję wydarzeniu w którym biorę udział. Spójrzcie na zdjęcia… Marszałek, Starosta garnitur i krawat a nasz kRRól dżinsy bez krawata. Wniosek ma całe podpisywanie w doopie jak całe miasto zresztą

słoma z butów
słoma z butów
9 miesięcy 4 dni temu

My w pewnym sensie podejmujemy zobowiązania gminy wiejskiej, która powinna być współpartnerem tego projektu, ale jak państwo wiecie, chłopi są z natury swojej podejrzliwi w związku z czym, nie włączyli się do tej inwestycji – skwitował prezydent Robert Raczyński.

Mami
Mami
9 miesięcy 4 dni temu

Dlaczego nie zacytowano słów R. Raczyńskiego, gdzie obraził mieszkańców i włodarzy gminy, wyzywając ich od „podejrzliwych chłopów” ?! Czy ten portal ma jeszcze coś wspólnego z rzetelnym i obiektywnym dziennikarstwem, czy już się oswoił z tym, że został tubką propagandową człowieka, który ze strachu rozkazuje co ma być napisane, a co nie ? To jest mocno żałosne. Proponuje czytelnikom częściej odwiedzać inny miedziowy portal, tam jest więcej szczegółów. Robercie, zgubi Cię Twoja buta i aroganctwo.

Zofia
Zofia
9 miesięcy 4 dni temu

Brawo panie prezydencie prosze nie zwracac uwagi na malkontentów ma pan moj głos przy urnie

syyg
syyg
9 miesięcy 5 dni temu

A kiedy odetchnie 1tyś mieszkańców na Kochanowskiego???? Czekamy 10 lat na drogę osiedlową !!!!!

Rocky
Rocky
9 miesięcy 5 dni temu

Jednoczą siły aby przetrwać ten trudny czas.Każda inwestycja ułatwiająca życie + komunikację zasługuje na poparcie

Apollo
Apollo
9 miesięcy 4 dni temu

Wazelinko, nudzisz już.

Rolnik sam w Dolinie
Rolnik sam w Dolinie
9 miesięcy 5 dni temu

Nie zgadzam się na łącznie 5 rond na tak krótkim odcinku. Będę strajkował, postawie swój ciągnik na budowie tej drogi i wezwę sołtysa.

Wera
Wera
9 miesięcy 5 dni temu

Raczyński zmarnował kilkanaście lat jeśli chodzi o inwestorów w mieście. Inne miasta, miasteczka w wioski ich ściągały, co powodowało efekt kuli śniegowej (kolejne firmy, podwykonawcy), a Raczynski w tym czasie bredził że inwestorów „nie potrzebuje bo ma inwestora po drugiej stronie ulicy (KGHM)”. A teraz nagle się obudził i snuje fantazje o ludziach z Zielonej czy Nowej Soli, którzy będą rzekomo dojeżdżali do pracy w Lubinie. Bądźmy poważni. Jest dokładnie odwrotnie, to ludzie z Lubina albo się wyprowadzają albo (ci co jeszcze tego nie zrobili) dojeżdżają do Polkowic, Legnicy czy Nowej Soli. Przegrałeś Lubinowi szansę nieudaczniku.

Maciej
Maciej
9 miesięcy 5 dni temu

do Anonimowo. Karol dobrze napisał ludzie, to marudy to nie tamto nie, że prezydentów jest dużo do wyboru patrząc na te komentarze, skoro są takimi realistami niech zaczną sami coś tworzyć a nie siedzieć przed internetem i tworzyć pisanie komentarzy, Realiści dobre sobie.

kuba
kuba
9 miesięcy 5 dni temu

Wierzycie ich słowom? Toście kiepy. Jeżeli Prezydent ze Starostą nie potrafią się uporać ze składowiskiem odpadów-czy jak to się właściwie nazywa, to wystarczy im chęci na takie przedsiewzięcie. Tylko patrzeć jak znowu wysypisko będzie płonąć bo już sie niezła kupka śmieci tam zebrała. Za leniwy jest nasz Prezydent. Przecież to będzie wymagało multum spotkań i uzgodnień,w tym poszukiwaniu i zachęceniu inwestorów. Nasz pan prezydent już kilka razy obiecał ściągnięcie do Lubina inwestorów. Nie dał rady. On jest za leniwy na taka robotę.

dudus
dudus
9 miesięcy 5 dni temu

Strefa to nie tylko, infrastruktura, bez szkolnictwa zawodowego, czyli odpowiedniego przygotowania ewentualnych przyszłych pracowników, bez pracowników, ani jeden inwestor nie będzie zainteresowany, nawet gdyby podatków nie musieli płacić, no chyba, ze chińczyków ściągną z robotyzacją. Pic na wodę fotomontaż.

Karol
Karol
9 miesięcy 5 dni temu

Patrząc po komentarzach to kandydatów na prezydenta mamy z dziesięciu. Baseny nie, park nie, remont drogi nie, bo inna ma większe dziury. Kurcze ludzie nie wierze , ze w Lubinie żyją same marudy.

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy 5 dni temu

Proponuję byś zamienił słowo „marudy” na „realiści” wtedy Twoja wypowiedź zabrzmi sensowniej.

tomasz
tomasz
9 miesięcy 5 dni temu

Gorąco życzę aby w końcu coś z tego w Lubinie wyszło, to bardzo ważne. Życzę nie tylko realizacji samej ulicy i jedynie teoretycznie przed wyborami. Może wtedy będę mógł upatrywać swoją przyszłość z tym miastem, jak dotąd bardzo słabo. Szkoda tylko że tak późno, bo pewnie kolejne wieki będzie trwało ściąganie i organizowanie się inwestorów, jeśli znowu nie skończy się na „słomianym zapale” 🙁

marazm
marazm
9 miesięcy 5 dni temu

Deja vu? Widać że wybory tuż, tuż bo jak zwykle pada dyżurny, bardzo chwytny temat i paląca potrzeba czyli strefa, która może przyciągnąć wielki przemysł i w końcu rozruszać to miasto. Wszystko było by przewspaniale gdyby nie to że takie cóś powinno powstać już dawno w 80 000 mieście. Po wyborach znowu temat zniknie a RR będzie się zajmował kląbami, placami, skwerami itd itp !!!

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy 5 dni temu

Wybory co roku.. ale będą cisnąć 😀

wierszokleta nie śpi
wierszokleta nie śpi
9 miesięcy 5 dni temu
Czym tu się chwalić, zachodzę w głowę Wielki mi sukces, zbudować drogę. Uściski dłoni, setki toastów szczęście mieć takich wspaniałych władców. Podczas gdy władza w uściskach tonie Ja po osiedlu mym autem gonię,I zamiast dumny być z włodarzami,kluczę Szpakową między dziurami,życie zaś moje zamienia w horror powolny przejazd fatalną Orlą. Czy zamiast grodzic hektary parków nie lepsza byłaby gładka Gwarków? A może zamiast dwóch czarnych Mesiów w niedoli ulżyc warto Zalesiu, zająć się jakąś dobra robotą bo tam problemem jest zwykłe błoto. W normalnej gminie, mieście, powiecie o takich sprawach nawet nie wiecie, Gdy władza ręce ma względnie czyste pomija… Czytaj więcej »
wierszokleta nie śpi
wierszokleta nie śpi
9 miesięcy 5 dni temu

informuję, że od dzisiaj każdy mój „wiersz” jest blokowany i oczekuje na moderację. Też tak macie, czy tylko moja twórczość została uznana za szkodliwą?

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy 5 dni temu

Miałem i ja kilka podobnych zdarzeń. Bez wulgaryzmów, pełna kultura i ZONK 😀

Sławomir
Sławomir
9 miesięcy 5 dni temu

Dziwnym trafem drogi „mają być” po wyborach raku daj spooookój… Jana Pawła też budujecie już druga kadencję i nic. Smieszni jesteście

wnś
wnś
9 miesięcy 5 dni temu
Czym tu się chwalić, zachodzę w głowę Wielki mi sukces, zbudować drogę. Uściski dłoni, setki toastów szczęście mieć takich wspaniałych władców. Podczas gdy władza w uściskach tonie Ja po osiedlu mym autem gonię, I zamiast dumny być z włodarzami, kluczę Szpakową między dziurami, życie zaś moje zamienia w horror powolny przejazd fatalną Orlą. Czy zamiast grodzic hektary parków nie lepsza byłaby gładka Gwarków? A może zamiast dwóch czarnych Mesiów w niedoli ulżyc warto Zalesiu, zająć się jakąś dobra robotą bo tam problemem jest zwykłe błoto. W normalnej gminie, mieście, powiecie o takich sprawach nawet nie wiecie, Gdy władza ręce ma… Czytaj więcej »
Miś
Miś
9 miesięcy 5 dni temu

Byliście i pozostaniecie ludźmi nieuczciwymi. Raczyński musi odejść. Amen

W
W
9 miesięcy 5 dni temu

a co jeśli ta strefa nie zostanie zagospodarowana? Pieniążki pójdą w pi*du 🙂

Lubinianin
Lubinianin
9 miesięcy 5 dni temu

Temat strefa zbliżające się wybory oznacza 😉 Który to już raz słyszymy te zapewnienia z ust naczelnego saksofonisty (p)RRezydenta!

Luka
Luka
9 miesięcy 5 dni temu

A co z dalszą częścią drogi? Co z Krzeczynem Małym. Przez Krzeczyn Wielki samochody jada wzdłuż drogi 335 czyli tyłko mała część Krzceczyna Wielkiego a co dalej z drogą 335 w kierunku Chojnowa…. Propaganda nic wiecej chodzi im tylko o dojazd do strefy….

ruck
ruck
9 miesięcy 5 dni temu

Płot kolega postawi ?

Strefa
Strefa
9 miesięcy 5 dni temu

Pomysl na strefe trafiony, oczywiscie jesli dojdzie on do realizacji. Jednak umiejscowienie, tak bliskie osiedla Ustronie IV to delikatnie mowiac przegiecie. Nie można było wyznaczyć miejsca wzdluz S3 nizej, większy kompleks B. Chyba mieszkańcy Ustronia będą musieli zbojkotowac tak bliskie umiejscowienie kompleksu A. Zobaczymy jak pan prezydent kolejny raz uszanuje wolę mieszkańców miasta.

do \"SeaQuesta\"
do \"SeaQuesta\"
9 miesięcy 5 dni temu

Cytat: – Proszę sobie wyobrazić, że po dzisiejszej drodze na Krzeczyn Wielki poruszają się tiry. Jest ona bardzo wąska i niebezpieczna. Udrożnienie jej poprzez cztery pasy (…)” – nie, nie chodzi o twój styl jazdy (120 km/h), tylko o pseudo troskę naszych dolnośląskich możnowładców o ….. ich następne kadencje.
Mam nadzieję, że zrozumiałeś ironię.

golec uorkiestra & saksofonista band
golec uorkiestra & saksofonista band
9 miesięcy 5 dni temu

na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco

Bicie piany ;)
Bicie piany ;)
9 miesięcy 5 dni temu

” Musimy najpierw przygotować całą infrastrukturę, żeby strefa mogła ruszyć – podkreśla prezydent Lubina Robert Raczyński” a gdy Przybylski zniknie po wyborach jesiennych to będzie beczenie (jak z obwodnicą), że miasto nie ma pieniędzy po wojewoda nie chce dać i strefy nie będzie. Jawor ma mercedesa i Legnicę pod nosem to do widma strefy nikt nawet nie zajrzy, od Nowej soli to się uczyć możemy a Zielonej ludzi brakuje do pracy w swych strefach! Chleba a nie obiecanek o igrzyskach!zfTvK

Wiatraczek
Wiatraczek
9 miesięcy 5 dni temu

A Krzeczyn Mały? Wąskie gardło w postaci przejazdu przez Krzeczyn Mały jak było, tak będzie – ze szczególnym uwzględnieniem ciasnego i bardzo niewygodnego zakrętu przy wyjeździe w kierunku Zgorzelca.

SeaQuest
SeaQuest
9 miesięcy 5 dni temu

a co, mistrzu prostej? nie mozesz tam 120 km/h pociskać ?

wpDiscuz