Miasto i okolice na starych pocztówkach

Tym razem sięgnęliśmy do starych pocztówek nie tylko z Lubina, ale i okolicznych miejscowości. Jak co niedzielę, zapraszamy naszych Czytelników w podróż w przeszłość.

Pocztówki przygotował i opisał Henryk Rusewicz.

Wschodnia pierzeja lubińskiego rynku

Na prezentowanej pocztówce widać wschodnią pierzeję obecnego rynku. Przed wojną ta część była ulicą Głogowską Górną. Po prawej stronie widoczny parterowy ciąg handlowo-usługowy, wyburzony w latach 2007-2008.

Pocztówka z 1967 roku.

ul. Tysiąclecia – Breitestrasse (Szeroka)

Kolejna pocztówka z ulicą Szeroką w roli głównej. Dzisiaj prezentujemy troszkę inne ujęcie obecnej ulicy Tysiąclecia z 1939 roku. W głębi widoczny budynek dzisiejszego Fortis Banku.

Korespondencja w języku niemieckim, datowana: 12 Juli 1939.

Mleczno – Mlitsch

Kolejna czteroobrazkowa pocztówka z Mleczna (Mlitsch), na której widzimy, patrząc od góry, z lewej strony gospodę i sklep mięsny Engela. Reklama namalowana na budynku poleca posiłki, wolne pokoje, solidną cenę i garaż dla zmotoryzowanych. Sala klubowa w gospodzie wygląda nad wyraz elegancko. Sala restauracyjna przestronna, z niemałą sceną pozwalała na występy zespołów teatralnych i trup cyrkowych. Przy kościele uwagę zwraca pomnik poświęcony poległym na frontach I wojny światowej mieszkańcom miejscowości.

Czerniec – Schwarzau

Wieś Czerniec – Schwarzau, położona jest około 7 km na wschód od Lubina. Na czteroobrazkowej pocztówce widzimy: u góry po lewej – sklep wiejski Jichmanna, po prawej kościół (murowany), obok dzwonnica (drewniana). Na dole od lewej: piękny barokowy pałac, a po prawej szkoła ludowa.

 

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz