Lubin na starych pocztówkach

252

Jak co niedzielę, prezentujemy pocztówki z dawnego Lubina. Tym razem znajdziecie na nich między innymi dwa lubińskie hotele.

Pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Hotel Pod Zielonym Drzewem – Hotel Grüner Baum

W przedwojennym Lubinie było kilka hoteli, z których najstarszym i cieszącym się najwyższą renomą był zlokalizowany w rynku Hotel Pod Zielonym Drzewem.

Jego początki sięgają roku 1719 i w swoich progach gościł wielu wspaniałych gości, nawet z rodów królewskich.

Na prezentowanej pocztówce hotel prezentuje nam całą swoją urodę. Po prawej stronie, za budynkiem widoczna prawie w całości wschodnia pierzeja rynku. Zdjęcie zapewne wykonano latem, o czym najlepiej zaświadcza wijąca się bujnie winna latorośl.

Pomnik poległych w wojnach 1866, 1870/71

Widoczny na pocztówce pomnik poległych znajdował się na placu obok późniejszego kina Deli (po wojnie Polonia), po lewej stronie Bahnhofstrasse (Odrodzenia), patrząc w kierunku dworca.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 15 lutego 1872 roku. Napis umieszczony na przedniej stronie cokołu głosił: „Ku chwale poległych w wojnach 1866, 1870/1871 mieszkańcom powiatu lubińskiego oraz żołnierzom 1. Śląskiego Pułku Dragonów”.

Północno-wschodni narożnik rynku

Zbieg pierzei północnej (po lewej stronie pocztówki) z pierzeją wschodnią (po lewej). Ta część lubińskiego rynku pełniła funkcje targowo-jarmarczne. Tym razem mieszkańcom przygrywa wojskowa orkiestra lubińskiego garnizonu. Jak widać koncert cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców, a być może i gości widocznego na wprost Hotelu Pod Zielonym Drzewem.

Hotel pod Lwem – Hotel zum Löwen

Widoczny na pocztówce Hotel Pod Lwem zlokalizowany był między obecną Szkołą Podstawową nr 1 a Biblioteką Miejską (Pałacyk Ślubów) przy Polkwitzerstrasse (późniejszej Hindenburgstrasse) – obecna ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Oprócz pokoi hotelowych, na parterze posiadał on obszerną salę, w której funkcjonowała restauracja hotelowa. Tutaj odbywały się także koncerty i różnego rodzaju występy artystyczne. Przez długi czas było to nieformalne centrum życia kulturalnego miasta.

Na pocztówce po lewej, w cieniu drzew, widać ustawione stoliki, tworzące ogródek piwny. Zapewne nad bezpieczeństwem gości czuwa siedzący na koniu żandarm z miejscowego posterunku.

W trakcie walk o Lubin, w lutym 1945 roku, budynek uległ poważnym uszkodzeniom, a nieco później został rozebrany.


POWIĄZANE ARTYKUŁY