Książka bramą marzeń

75

Kto czyta, żyje dwa razy – przekonują uczniowie z międzyszkolnego zespołu entuzjastów książek i w ramach ogólnopolskiego programu „Zwolnieni z Teorii” zapowiadają szereg promujących czytelnictwo wydarzeń.

zwolnione-z-teorii

– Pomysł zrodził się w grupie. Chcieliśmy wziąć udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, w ramach której należy zrealizować projekt odpowiadający na ważny problem społeczny. Takim problemem jest na pewno niski poziom czytelnictwa – mówi Julia Kurowska, która wraz z zespołem planuje szereg wydarzeń, mających zachęcić innych do czytania książek.

Nad projektem pracuje dziesięcioro uczniów na co dzień uczących się w 1 LO w Lubinie, głogowskim technikum oraz lubińskim i polkowickim zespole szkół.

– Praca w dużym zespole wymaga koordynacji i sprawnego zarządzania. Ale przydzieliliśmy zadania, każdy się wywiązuje sumiennie. Projekt potrwa do maja, w międzyczasie weźmiemy też udział w bezpłatnych kursach i otrzymamy menadżerskie certyfikaty, które normalnie kosztują sporo pieniędzy – opowiadają członkowie zespołu. – Planujemy spotkania z pisarzami: autorem kryminałów Markiem Krajewskim i Agnieszką Stelmaszyk, która pisze książki młodzieżowe. Chcielibyśmy też zorganizować akcje głośnego czytania w przestrzeni publicznej np. w autobusach czy sklepach i dotrzeć z projektem do przedszkoli, żeby zachęcać do czytania jak najmłodszych. W planach jest też stoisko bookcrossingu, czyli miejsca gdzie będzie można wymienić się książkami – zapowiadają.

Wśród szczególnie polecanych książek, od których każdy może zacząć literacką przygodę, wymieniają: Pretty Little Liars, czyli detektywistyczną serię z nutką romansu autorstwa Sary Shepard, powieści o przygodach Harrego Pottera, ale też autobiografię Keitha Richardsa, gitarzysty The Rolling Stones.

– Czytanie jest relaksujące i pomocne, rozwija słownictwo, wyobraźnię. Czytający mają „lekkie pióro”, jest im łatwiej napisać rozprawkę, odwołać się do różnych książek. A kto nie czyta, staje się wtórnym analfabetą – mówi Julia Kurowska, która nie tylko dużo czyta, ale też sama pisze wiersze.

Działania zespołu można śledzić w internecie. „Zwolnieni” piszą bloga, prowadzą fanpejdża na Facebooku, a zdjęcia publikują na Instagramie i Snapchacie: – Młodzież korzysta z portali społecznościowych i czyta blogi. Mamy nadzieję, że skutek naszych działań będzie taki, że zaczną też czytać książki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY