Jak zostać rodziną zastępczą

65

Od marca rusza punkt konsultacyjny dla osób, które podejmują decyzję o zostaniu rodziną zastępczą. Będzie można uzyskać w nim wyczerpujące informacje, jak zostać rodziną zastępczą oraz jakie prawa i obowiązki sięz tym wiążą.

pcpr plakat

Punkt będzie działał w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Składowej 3 w Lubinie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 10.00 do 18.00.

Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej wszystkim zainteresowanym udzieli wyczerpujących informacji formalno-prawnych w zakresie wymagań stawianych kandydatom do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, praw i obowiązków rodziny zastępczej oraz przebiegu procedury kwalifikowania kandydatów na rodzinę zastępczą.

PCPR cały czas prowadzi nabór kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej i niezawodowej oraz do prowadzenia rodzinnego domu dziecka.

Kandydatami mogą być małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, jeżeli:

  1. dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;

  2. nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;

  3. wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;

  4. nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;

  5. są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa;

  6. przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

  7. zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, w tym rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka są obowiązani posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej lub prowadzonego przez ośrodek adopcyjny.

Tworząc rodzinę zastępczą PCPR w Lubinie zapewnia bezpłatny dostęp do pomocy specjalistycznej, prawnej, psychologicznej, szkoleń i grup wsparcia. Rodziny zastępcze otrzymują również pomoc finansową.


POWIĄZANE ARTYKUŁY