Znamy stawki za holowanie pojazdów

2888

Przyjeżdża laweta, zabiera pojazd i odwozi na strzeżony parking. Jego właściciel musi pokryć koszt holowania, ale też płacić za każdą dobę przechowywania – takie sytuacje dotyczą zarówno wraków, jak i samochodów biorących udział w wypadkach. Holowanie to zadanie powiatu. Radni powiatowi przyjęli zatem stawki, jakie obowiązywać będą w 2022 roku.

Fot. Pixabay.com

Jedno z zadań powiatu – według obowiązujących przepisów prawa – to usuwanie oraz przechowywanie pojazdów usuniętych z drogi. Realizowane jest ono na podstawie dyspozycji wydawanej przez funkcjonariuszy policji.

– Dotyczy to tzw. wraków, które tylko zajmują miejsca parkingowe, ale też aut, biorących udział w wypadkach, które należy odholować, bo blokują drogę publiczną – tłumaczy Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego. – Są też sytuacje, gdy auta zaparkowane są niewłaściwie, na przykład na wąskiej drodze jednokierunkowej – wtedy służby nie mogą dojechać na miejsce zdarzenia i te auta także są odholowywane na koszt właściciela. Chyba że wcześniej uda się odnaleźć właściciela, który sam zabierze pojazd – zaznacza.

Holowaniem zajmują się specjalistyczne firmy, z którymi samorząd podpisuje stosowną umowę. Ta przedstawia swoje stawki, zatem powiat pobiera też opłaty za holowane pojazdy – samochody, motocykle czy rowery. Na ostatniej sesji stosowną uchwałę w sprawie opłat na 2022 rok podjęli radni powiatowi.

Stosowną uchwałą radni powiatowi przyjęli stawki, jakie będą obowiązywać w 2022 roku

Dodajmy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy – od początku listopada 2020 do końca października 2021 roku – na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym na terenie naszego powiatu usunięto łącznie 144 pojazdy. W tym czasie – w związku z przepełnieniem na drugi wynajęty parking przetransportowano 32 pojazdy.

W tym czasie powiatowi urzędnicy próbowali ustalić właścicieli aż 28 pojazdów, które po odholowaniu przez ponad 30 dni nie zostały odebrane przez właścicieli. Wielokrotnie wysyłane były do nich listy z ponagleniem. Dodatkowo do sądu skierowano 29 wniosków o przekazanie pojazdu na rzecz powiatu. 19 takich pojazdów – na podstawie sądowego wyroku – stało się mieniem powiatu i zostało zezłomowanych.

Koszty wynikające z powyższych działań – opłaty za usuwanie i transport pojazdów, wynajmowanie parkingów, wyceny, opłaty sądowe i opłaty administracyjne – wyniosły 88.300 zł. Natomiast przychody z tytułu opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów oraz zezłomowanie części pojazdów wyniosły około 88.600 zł. W związku z tym stawki na 2022 rok zostały utrzymane na tym samym poziomie, jak rok wcześniej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY