Bezpłatne warsztaty i prezentacje możliwości papierowego druku w trójwymiarze oraz nowoczesnych skanerów 7 maja w Legnicy. Atrakcją będzie pokaz na żywo skanowania auta.
Druk przestrzenny w 3D staje się coraz bardziej powszechny, zwłaszcza w projektowaniu i przygotowywaniu prototypów nowoczesnych maszyn i rozwiązań architektonicznych. Dla małych firm barierą bywa jednak wysoki koszt druku z wykorzystaniem polimerów, dlatego alternatywnie wykorzystuje się zwykły … papier, jak do tradycyjnych drukarek laserowych czy też atramentowych.
Dowolny przedmiot możemy wydrukować na drukarce 3D wkładając do środka ryzę papieru. Tę technologię, polegającą na drukowaniu w pełnym kolorze arkuszy zwykłego papieru, sklejaniu ich, wycinaniu pożądanego kształtu i prasowaniu z olbrzymią siłą rozwija irlandzka firma Mcor. Zaletą wykorzystania zwykłego papieru jest niezwykle niski koszt druku (koszt ryzy), niewiarygodne odwzorowanie kolorów oraz jakość modeli, które w dotyku przypominają bardziej drewno niż papier.
Zanim jednak wydrukujemy model musimy precyzyjnie zeskanować przedmiot. Jednym z podstawowych zastosowań skanera 3D jest bezdotykowy pomiar współrzędnych X,Y,Z. Technika ta polega na przeniesieniu obiektu do postaci chmury punktów a następnie, utworzeniu cyfrowej dokumentacji przedmiotu istniejącego w rzeczywistości bez konieczności modelowania w środowisku programów inżynierskich lub graficznych.
Skaner 3D scan3D qualify firmy SMARTTECH zbiera od 2 do 5 milionów punktów pomiarowych w 3 sekundy oraz bardzo dokładnie kontroluje wymiary geometryczne elementów tłoczonych, odlewanych czy też produktów o skomplikowanych kształtach. Program automatycznie generuje kolorystyczną mapę odchyłek na powierzchni przedmiotu rzeczywistego i porównuje względem zaprojektowanego modelu CAD.
Skanery 3D są wykorzystywane w przemyśle, archeologii i muzealnictwie, edukacji, medycynie, multimediach i wzornictwie artystycznym.
Podczas warsztatów w Letia Business Center dr hab. Grzegorz Budzik z Politechniki Rzeszowskiej przedstawi metody druku 3D w przemyśle, Dariusz Jasiński z Smarttech pokaże jak można tworzyć dokumentację projektową CAD na podstawie skanu 3D i jak kontrolować jej jakość, natomiast Maciej Patrzałek z firmy Solveere zaprezentuje nowe technologie rapid prototyping.
Warsztaty są bezpłatne i potrwają 7 maja w godzinach od 9.00 do 13.00. Osoby zainteresowane prosimy o zarejestrowanie się poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się do pobrania na stronie internetowej www.letia.pl.