Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce

20

Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Rozporządzenie to dotyczy również obywateli Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdowy i Gruzji, których chcą zatrudnić polscy pracodawcy. Cudzoziemcy z wymienionych krajów mogą podjąć w Polsce pracę bez zezwolenia przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w kolejnych 12 miesiącach, przy czym okres ten dotyczy pracy łącznie u wszystkich pracodawców.

Polska firma (lub osoba fizyczna) jest obowiązana wypełnić oświadczenie, iż zamierza powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Oświadczenie takie rejestrowane jest następnie w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę firmy zamierzającej zatrudnić obywatela Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdowy lub Gruzji. Zarejestrowane oświadczenie przyszły pracownik musi dostarczyć do polskiego konsulatu w jednym z wymienionych państw. Następnie osoba taka otrzymuje wizę i może przybyć na terytorium Polski w celu wykonywania pracy.

W PUP w Lubinie najwięcej oświadczeń rejestrowanych jest dla obywateli Ukrainy. Zatrudniani oni są najczęściej w rolnictwie oraz budownictwie. W 2012 r. do końca października lubiński urząd zarejestrował w sumie 79 takich oświadczeń (w 2011 r. zarejestrowano łącznie 139 oświadczeń). Pracodawcy oferują najczęściej umowę-zlecenie lub o dzieło.
Zdarzają się przypadki nieuczciwych firm, które pobierają od kandydatów do pracy nielegalne opłaty (wg doniesień prasowych w wysokości 100 euro) za zarejestrowanie oświadczenia, po czym nie oferują cudzoziemcom żadnej pracy. Z tego powodu praca cudzoziemców jest bardzo często kontrolowana przez straż graniczną. W powiecie lubińskim takiego przypadku dotychczas nie odnotowano.

Pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca na okres dłuższy niż 6 miesięcy, musi wystąpić o zgodę do wojewody, przy czym składa oświadczenie, iż pomimo starań nie znalazł na dane stanowisko polskiego bezrobotnego. W związku z powyższym w niektórych przypadkach konieczne jest zgłoszenie do PUP oferty pracy. Powiatowy Urząd Pracy organizuje giełdę pracy w przypadku, gdy w rejestrach bezrobotnych znajdują się osoby spełniające oczekiwania pracodawcy. W tej sytuacji urząd ma 14 dni na wydanie pracodawcy opinii w imieniu starosty. W przypadku braku kandydatów, taka opinia wydawana jest w terminie 7 dni. Pracodawcy składający ofertę pracy nie mogą podawać w niej zawyżonych wymagań w stosunku do stanowiska, np. znajomość języka ukraińskiego na stanowisko murarz. W 2011r. PUP wydał 8 opinii, natomiast w 2012 roku do końca października 2012 r. wydał 4 opinie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY