Zaprojektują stopień wodny i nowy most w Ścinawie

3087

43 miesiące ma na zaprojektowanie stopnia wodnego na Odrze w Ścinawie firma, która wygrała przetarg. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą. Dzięki tej inwestycji port z poniższej wizualizacji ma szansę stać się rzeczywistością. Do tego powstanie nowa przeprawa mostowa, która połączy drogę wojewódzką 292 z krajową 36.

Port Ścinawa – wizualizacja

Przetarg ogłoszony przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wygrało konsorcjum złożone z firm DHV Hydroprojekt Sp. z o.o. z Warszawy – jako lider – wraz z partnerami Energoprojekt Warszawa SA i Hydroprojekt Wrocław Sp. z o.o., które zaoferowało wykonanie prac za prawie 15 mln złotych. Właśnie podpisano z nim umowę na zaprojektowanie stopnia wodnego Ścinawa na Odrze.

Firma ma 43 miesiące na wykonanie projektu, czyli powinien on być gotowy do 18 kwietnia 2023 roku. Oprócz projektu budowlanego i wykonawczego wykonawca ma uzyskać decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji, a później będzie jeszcze nadzorować roboty budowlane do 2027 roku.

Po zakończeniu budowy, stopień wodny Ścinawa ma być kolejnym po Lubiążu stopniem wodnym na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

Jak czytamy na stronie internetowej Wód Polskich:

Zakres inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego Ścinawa na Odrze o konstrukcji modułowej, który ma na celu ochronę przeciwpowodziową mieszkańców powiatu lubińskiego i terenów przyległych, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję ekologicznej energii elektrycznej. Ponadto nastąpi poprawa warunków żeglugowych poprzez przystosowanie rzeki do Va klasy drogi wodnej.

Realizacja pozwoli więc nie tylko na ożywienie tutejszego portu, ale też zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe miasta i terenów nadrzecznych oraz powstrzyma erozję koryta Odry. Dodatkowo zlokalizowana przy budowali elektrownia wodna pozwoli na produkcję zielonej energii.

Planowany stopień wodny to dla Ścinawy także szansa na nową przeprawę mostową o nośności 50 ton. Umożliwi ona komunikację między brzegami Odry. Most połączy drogę wojewódzką nr 292 z drogą krajową nr 36 (połączenie drogowe ma spełniać parametry drogi krajowej).

Podstawowe elementy stopnia wodnego Ścinawa:

– jaz ruchomy klapowy min. czteroprzęsłowy z mostem umożliwiającym komunikację pomiędzy brzegiem prawym i lewym,

– śluza żeglugowa o szerokości 12 m, długości 190 m i głębokości na progu dolnym min. 4 m z głową pośrednią (podział komory na dwie części 135 m i 55 m),

– elektrownia wodna wyposażona w min. 3 turbiny o przełyku instalowanym w przedziale 240÷280 m sześciennych na sekundę. Zakładana moc instalowana na poziomie 7,5 MW, produkcja energii na poziomie 45 MWh/rok,

– seminaturalna przepławka dla ryb dwuśrodowiskowych,

– budynek sterowni obsługujący jaz, elektrownię wodną i śluzę,

– most łączący drogę wojewódzką nr 340 lub drogę wojewódzką nr 292 z drogą krajową nr 36 (połączenie drogowe ma spełniać parametry drogi krajowej).

Wcześniej pisaliśmy o tym  TUTAJ oraz TUTAJ.

Warto wspomnieć, że spółka Hydroprojekt, która zaprojektuje stopień wodny, jest także zaangażowana w projektowanie ścinawskiego nabrzeża portowego i mariny. „Prace w tym zakresie prowadzone są na zlecenie Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna, którego członkami są m.in.: gmina Ścinawa, gmina Wołów i miasto Lubin” – czytamy na stronie scinawa.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY