Z auta przesiadł się na ponton i… znowu był nietrzeźwy

1504

Nie tylko za kierownicę auta nie wolno siadać po wypiciu alkoholu, dotyczy to również kierowania m.in. maszynami rolniczymi czy wszelkiego rodzaju łódkami, w tym motorówkami. Zapomniał o tym 53-latek, który na Odrze trafił na policyjny patrol. Okazało się, że za podobne przewinienia stracił już wcześniej prawo jazdy na samochód.

– Ścinawscy policjanci, podczas rutynowego patrolu na rzece, przeprowadzili kontrolę mężczyzny, który kierował pontonem z silnikiem spalinowym. W trakcie sprawdzania wyposażenia jednostki pływającej, mundurowi wyczuli od sternika alkohol. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 53-latka okazało się, że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu. Mieszkaniec powiatu lubińskiego wydmuchał ponad 0,2 promila tego trunku – informuje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Szybko okazało się też, że 53-latek nie ma uprawnień do sterowania tego typu jednostką pływającą i nie ma obowiązkowego wyposażenia łodzi. Wraz z pasażerem, który znajdował się w pontonie, został odholowany do portu.

– W związku z popełnieniem wykroczenia, policjanci wobec sternika sporządzili wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Lubinie – dodaje policjantka.

Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach, okazało się, że wcześniej zatrzymane mu zostało prawo jazdy… za kierowanie pod wpływem alkoholu.

– Przypominamy, że: prowadzenie maszyn rolniczych, samolotów, statków po alkoholu jest zabronione! Kierowanie motorówką po alkoholu jest nielegalne i kary są takie same, jak za kierowanie samochodem po pijanemu – podkreśla aspirant sztabowy Serafin. – Stężenie alkoholu we krwi nie przekraczające 0,2-0,5 promila to wykroczenie, powyżej to przestępstwo. Apelujemy do wszystkich miłośników sportów wodnych o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Prowadzenie jednostek pływających pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialne. ale również niebezpieczne i surowo karane! Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na wodzie zależy od każdego z nas. Dbajmy o siebie nawzajem, aby wspólne chwile spędzone nad wodą były bezpieczne i pełne pozytywnych wrażeń – dodaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY