Wydali pół miliona na szkolenia. Zostało jeszcze 300 tysięcy

116

Ponad 500 tysięcy złotych na szkolenia pracowników i pracodawców z powiatu lubińskiego przyznał tutejszy Powiatowy Urząd Pracy. Ponieważ nie wykorzystano całej dostępnej w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego kwoty, będzie jeszcze okazja, by starać się o pieniądze.

Fot. Pixabay

– W tym roku w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który przeznaczony jest na kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników w ramach priorytetów określanych każdego roku przez ministerstwo, pozyskaliśmy bardzo dużo pieniędzy, bo aż 800 tysięcy złotych – mówi Violetta Niemczak-Dąbrowska, kierownik referatu usług rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie.

Wnioski o dofinansowanie z KFS złożyło 54 pracodawców na łączną kwotę ponad 680 tys. zł. Komisja przyznała pieniądze dla 46 z nich. Cztery wnioski zostały bez rozpatrzenia, ponieważ pracodawcy nie dostarczyli wymaganych załączników, a cztery odrzucono ze względu na niespełnienie priorytetów lub innych kryteriów określonych w naborze.

Ogółem przyznano ponad 530 tys. zł dla 161 osób, w tym 23 pracodawców. Niektóre osoby mają zapewnione finansowanie kilku szkoleń. Szkolenia zawodowe cieszące się największym zainteresowaniem to: fryzjerstwo, księgowość, prawo jazdy dla kierowcy samochodu ciężarowego.

– W związku z tym, że zostało jeszcze 270 tys., planujemy w drugiej połowie sierpnia tego roku ponowny nabór – przyznaje Niemczak-Dąbrowska.

Violetta Niemczak-Dąbrowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie

Żeby ubiegać się o dofinansowanie na szkolenie w ramach KFS, trzeba wypełnić wniosek, który dostępny jest na stronie internetowej PUP i spełnić jeden z priorytetów określonych przez ministerstwo. W tym roku takich priorytetów było sześć.

– Jeżeli pracodawca w któryś priorytet się wpisał, dostarczył wszystkie załączniki, które są wymaganiami formalnymi, nie było problemu, żeby uzyskać zgodę na dofinansowanie szkolenia czy studiów podyplomowych – mówi kierownik referatu usług rynku pracy w lubińskim PUP.

Pracodawcy, którzy zwracają się o dofinansowanie, najczęściej powołują się na priorytet dotyczący tzw. zawodów deficytowych.

Celem wsparcia w ramach KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu braku odpowiednich kompetencji. Urząd środki KFS może przeznaczyć m.in. na finansowanie: kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, egzaminów umożliwiające nabycie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, a także badań lekarskich lub psychologicznych niezbędnych do rozpoczęcia szkolenia lub zatrudnienia po kształceniu zawodowym.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości finansowania kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie, w pokoju nr 21, tel. 076 746 14 96.


POWIĄZANE ARTYKUŁY