Wybory do rady miejskiej w liczbach

4234

Rekordzista wśród kandydatów do rady miejskiej zdobył w Lubinie ponad 2 tys. głosów, zaś z drugiej strony tej listy znajduje się kandydat, na którego zagłosowały tylko 24 osoby. Ponieważ wszystkie oficjalne wyniki wyborów samorządowych zostały już wczoraj wieczorem podane przez PKW, zajrzeliśmy w statystyki.

Do rady miejskiej w Lubinie startowały 83 osoby z trzech różnych komitetów. Najwięcej głosów mieszkańcy oddali na listę KWW Robert Raczyński Dumni z Lubina – 12.220. Dzięki temu zdobył on większość w radzie, czyli 12 mandatów na 23.

Pozostałe miejsca w tym gremium przypadły przedstawicielom: Koalicji Obywatelski Lubin KO PL2050 PSL Lewica – 7 (na listę zagłosowało 7.268 osób) oraz Prawa i Sprawiedliwości – 4 (na listę zagłosowało w sumie 4.976).

Najwięcej głosów z kandydatów ze wszystkich komitetów do rady miejskiej otrzymał Robert Raczyński – 2.005. Jednak on nie zasiądzie w radzie, ponieważ wygrał wybory prezydenckie w Lubinie. Drugą co do wielkości liczbę głosów otrzymał Tomasz Górzyński z KWW Robert Raczyński Dumni z Lubina – 1.378.

Najmniej osób zagłosowało na Andrzeja Mizgałę z KWW Robert Raczyński Dumni z Lubina, bo 24. Zaledwie o jeden głos więcej zdobył Damian Cacek z KWW Obywatelski Lubin KO PL2050 PSL Lewica – 25.

W całym Lubinie odnotowano frekwencję na poziomie 48,31 proc.

Mieszkańcy głosowali w czterech okręgach, które były podzielone na 51 obwodów do głosowania. Najwyższa frekwencja była w lokalu wyborczym, który mieścił się w Żłobku nr 3 przy ulicy Orlej w Lubinie, gdzie głosowali mieszkańcy ulic: Brzeska, Grodzieńska, Ignacego Domeyki, Kresowa, Krzemieniecka, Lwowska, Nowogródzka, Poleska, prof. Józefa Zwierzyckiego, Stanisławowska, Tarnopolska, Wileńska, Wołyńska, Żytomierska. Tam do urn poszło 56,81 proc. uprawnionych.

Zaś najniższą frekwencję odnotowano lokalu wyborczym (obwodowa komisja nr nr 3) znajdującym się w Salezjańskiej Szkole Podstawowej przy ul. Szkolnej i obejmującym mieszkających na ul. Mickiewicza od 2 do 78 (numery parzyste). Tutaj zagłosowało zaledwie 35,03 proc. uprawnionych do tego. (W tych statystykach nie bierzemy pod uwagę placówek medycznych czy domów pomocy społecznej).

W naszym mieście w sumie oddano 24.504 ważne głosy. Natomiast głosującym wydano 25.362 karty do głosowania. Oznacza to, że w wyborach do lubińskiej rady miejskiej oddano 858 nieważnych głosów. Część wyborców skreśliło więcej niż jedno nazwisko, a pozostała część w ogóle nie postawiła znaku „x”.

Jeśli zaś chodzi o wybory prezydenta Lubina, najwięcej głosów (15.304) oddano na Roberta Raczyńskiego. Pozostali kandydaci zdobyli odpowiednio 7.199 Piotr Borys i 2.604 Michał Kielan. Oddano 233 nieważne głosy: 86 osób zaznaczyło więcej niż jednego kandydata oraz 147 nie oznaczyło żadnego nazwiska.


POWIĄZANE ARTYKUŁY