Wspólne wycieczki i nie tylko. Integracja polsko-ukraińska

1293

Najważniejszy cel to wspólna integracja. A do tego zdobycie nowej wiedzy i dobra zabawa – uczniowie z lubińskich podstawówek, wspólnie z rówieśnikami z Ukrainy, jeżdżą na darmowe wycieczki. Na ich sfinansowanie miasto pozyskało unijną dotację.

Jako pierwsi na wycieczki integracyjne wyjechali uczniowie z SP 1 w Lubinie

Program ruszył na początku tego roku. Jest on dofinansowany z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Został on przygotowany w celu integracji młodych uchodźców z Ukrainy z polskimi uczniami. W ramach tego programu organizowaliśmy wspólne zajęcia sportowe, zakupiliśmy też 128 komputerów do szkół, 100 translatorów, 100 e-booków, 100 pozycji do biblioteki na każdą szkołę, dodatkowe wyposażenie do naszych placówek, zorganizowaliśmy też zajęcia z programowania – wylicza Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty w lubińskim magistracie.

Kluczowym elementem programu są wspólne wycieczki, które miały umożliwić integrację uczniów z Polski i Ukrainy. Jesteśmy w trakcie tych wyjazdów edukacyjnych, wycieczek, dla uczniów wszystkich naszych szkół podstawowych. Wspólnie z dyrektorami szkół wybraliśmy dwa kierunki wycieczek integracyjnych: jeden to stara kopalnia w Wałbrzychu, a drugi to ginące zawody i wycieczka do Brzegu Dolnego – informuje naczelnik Pudełko.

Obecnie w ramach tego samego programu, miasto jest też w trakcie przetargu na sprzęt sportowy. Będą to piłki, ławki, drobny sprzęt, który przyda się w każdej szkole.

Na realizację tego projektu Urząd Miejski w Lubinie pozyskał 1,7 mln zł dofinansowania.

Fot. Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami integracyjnymi