500 plus na pierwsze dziecko oraz 300 plus dla uczniów – właśnie ruszył nabór wniosków on-line. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Również te umieszczone w ośrodkach opiekuńczych. W Lubinie oba programy obsługuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szacuje się, że z tej formy pomocy może skorzystać kilkanaście tysięcy lubińskich dzieci.
Wnioski on-line o przyznanie świadczenia można składać od dzisiaj, 1 lipca, a w urzędzie lub listownie – za miesiąc od 1 sierpnia.
Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwać na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny. Zarazem niczego to nie zmieni w odniesieniu do pozostałych dzieci. Świadczenie wychowawcze 500 plus będzie więc przysługiwało wszystkim dzieciom od chwili urodzenia, do 18. roku życia. Osoby samotnie wychowujące dzieci, bez względu na wysokość alimentów, również otrzymają wsparcie. Beneficjentami programu rządowego będzie w sumie do 6,8 mln polskich dzieci.
– Program wsparcia rodziny 500 plus jest u nas realizowany już trzeci okres zasiłkowy. Jednakże nastąpiła radykalna zmiana w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Pominięto kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, a więc wszystkie dzieci będą objęte programem. Każda osoba wychowująca dziecko do 18. roku życia ma prawo ubiegać się o to świadczenie. W poprzednich edycjach programu średniomiesięcznie wypłacaliśmy 5 100 świadczeń. Po zmianach w ustawie spodziewamy się dwukrotności, czyli od 10 do 12 tysięcy świadczeń – wyjaśnia Elżbieta Januszkiewicz, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Lubinie.
Z tego względu, pracownicy MOPS proszą o składanie wniosków drogą elektroniczną. – Nie wszyscy posiadają Profil Zaufany ePUAP czy będą to robić przez platformę empatia. Wnioski 500 plus można składać za pomocą bankowości elektronicznej, z której korzysta już prawie każdy. To bardzo prosty do złożenia wniosek – wystarczy wejść w bankowość mobilną, są tam zakładki do wypełnienia – tłumaczy Januszkiewicz.
Cała procedura będzie dużo łatwiejsza, jeśli chodzi o sprawy administracyjne.
Dzięki rezygnacji z kryterium dochodowego, nastąpi zdecydowane skrócenie drogi wniosku o 500 plus, a pracownicy odpowiednich placówek nie będą obciążeni ustalaniem dochodów na starcie i w trakcie świadczenia. Ustalanie uprawnienia będzie całkowicie zautomatyzowane. Projekt przewiduje wręcz rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej. Rodzic otrzyma na skrzynkę e-mailową (gdy nie poda e-maila, odbierze osobiście w MOPS) automatycznie wygenerowaną informację o przyznaniu świadczenia.
Pracownicy MOPS uczulają, aby nie składać wniosków przed czasem, bowiem wszystkie będą rozpatrzone negatywnie. – Kilkanaście wniosków już do nas wpłynęło i wszystkie musieliśmy odrzucić. Jeden z banków nawet zablokował u siebie możliwość wypełniania zakładek do 30 czerwca, aby właśnie nie robić falstartu – opowiada kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Lubinie.
Od 1 lipca startuje także nabór wniosków do programu „Dobry Start” 300 plua. To już druga edycja. Jego beneficjentami są wszyscy uczniowie z wyłączeniem zerówkowiczów oraz uczących się w szkołach dla dorosłych. – W ubiegłym roku złożono do nas 7300 wniosków o świadczenie 300 plus. W tym roku prognozujemy podobny wynik – mówi Januszkiewicz.