Wniebodęte: szykuje się prawdziwe święto muzyki

3167

Przestępca, który po wielu latach wyszedł z więzienia, młody trębacz, walczący o życie mały chłopiec, odnoszący sukcesy artyści i mieszkańcy Lubina – ich wszystkich już niebawem połączy szczególne wydarzenie. Mowa o koncercie „Wniebodęte”, który szykuje Narodowa Orkiestra Dęta. Przed nim jednak będzie coś jeszcze…

Narodowa Orkiestra Dęta szykuje już kolejną atrakcję dla lubinian (fot. Tomasz Folta)

Jeśli komuś tytuł imprezy nasuwa religijne skojarzenia, to jest to właściwy trop. Orkiestra pracuje nad repertuarem, który ma skłonić publiczność do duchowej refleksji. Wydarzenie zaplanowane jest na ostatnią niedzielę sierpnia.

– Wybraliśmy wyłącznie pozytywne utwory. Religijne, ale nie tylko. Przede wszystkim takie, które przepełnione są miłością, niosą prawdziwe wartości, dodają wiary i nadziei – zapowiada Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie, reżyser widowiska. – Ten koncert będzie swoistym świętem muzyki, tej dającej radość i miłość, która łączy bez względu na jakiekolwiek różnice, a także tej pozwalającej poczuć się częścią wspólnoty, by dobrze się bawić.

Ma być głośno, radośnie i energicznie. Wybrane utwory zostaną zaaranżowane na instrumenty dęte i bębny. Muzykom NOD towarzyszyć będą tancerze, chórzyści i uczestnicy specjalnych warsztatów, na które Orkiestra już dziś zaprasza wszystkich, którzy po prostu lubią śpiewać albo grać na bębnach i chcieliby wystąpić na scenie podczas koncertu.

Warsztaty zaplanowane są na 25–28 sierpnia. Ich uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem znakomitych instruktorów: Krystyny Cugowskiej, Macieja Wojciechowskiego i Macieja „Mustafy” Giżejewskiego. 

Każdy, kto chce skorzystać z tej sposobności, powinien jak najszybciej zgłosić się, wypełniając formularz dostępny na stronie nod.lubin.pl/wniebodete/ i wysyłając go na adres e-mail: wniebodete@nod.lubin.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Udział w warsztatach to szansa na występ z profesjonalnymi artystami (fot. Maciej Trubisz)

Podczas samego koncertu z publicznością spotka się legniczanin Paweł Cwynar, który za popełnione poważne przestępstwa spędził w więzieniu 15 lat. Jak sam mówi, jego życie zmieniła wiara i dlatego dziś gra po dobrej stronie. Zamiast pistoletu nosi różaniec i swoją historią stara się przekonać ludzi do życia w zgodzie z Bogiem.

Wydarzenie będzie też okazją do pomocy 6-letniemu Jerzykowi Żerko, który zmaga się z ciężką chorobą, oraz utalentowanemu młodemu trębaczowi, Michałowi Wawrzyniakowi, walczącemu o powrót do zdrowia po poważnym wypadku. W ich przypadku każda złotówka jest bezcenna.

– Chcemy pomóc Jerzykowi, Michałowi oraz wszystkim, którzy potrzebują wsparcia. Zachęcamy fundacje charytatywne do kontaktu z nami. Można będzie dołączyć, ustawić na błoniach swoje stoisko – mówi Mariusz Dziubek. – Lubinianie i inni mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy bywają na naszych koncertach, mają wielkie serca i chętnie dzielą się dobrem!

„Wniebodęte” rozpocznie się w niedzielę, 29 sierpnia, o godzinie 17 na lubińskich błoniach.

Organizatorami koncertu są: Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, Regionalne Centrum Sportu, Miasto Lubin, TV Regionalna.pl, Diecezja Legnicka, Stowarzyszenie PAX, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Patronat honorowy nad nim objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.