Wkrótce rocznica Zbrodni Lubińskiej. Sprawdź, co się będzie działo

13

Dla Lubina to ważna data. 31 sierpnia lubinianie uczczą 36. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. W zeszłym roku obchody miały szczególnie podniosły charakter, do miasta przyjechał bowiem prezydent Andrzej Duda. Jednak i w tym roku zaplanowano sporo atrakcyjnych wydarzeń. Jednym z nich będzie Wielki Koncert Wolności na lubińskim rynku. Na obchody wspólnie zapraszają prezydent Robert Raczyński i starosta Adam Myrda.

Fot. Tomasz Folta / Ubiegłoroczne obchody Zbrodni Lubińskiej

Ostatniego dnia sierpnia w Lubinie będzie się dużo działo. Jednak w tym roku obchody rocznicy Zbrodni Lubińskiej rozpoczną się już 30 sierpnia przedpremierowym pokazem w kinie Muza filmu fabularnego „Rykoszety”, opowiadającego o wydarzeniach z 1982 roku. Dwa dni później, 1 września, produkcja zostanie wyświetlona dla wszystkich lubinian. Więcej o tym piszemy TUTAJ.

Główne uroczystości zaplanowano na 31 sierpnia. Oficjalna część rozpocznie się mszą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej o godzinie 17. Po mszy wszyscy przejdą ulicą Kopernika, zatrzymując się w miejscach, gdzie w 1982 roku od kul ZOMO zginęli Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a obecnie znajdują się pomniki upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed lat. Przemarsz zakończy się pod pomnikiem Solidarności, na Wzgórzu Zamkowym. Tutaj po godzinie 18 złożone zostaną kwiaty. Organizatorzy przygotowali odpowiednią oprawę dla tego wydarzenia, uświetnią je między innymi strażacy i kibice, którzy odpalą białe i czerwone świece dymne.

Wieczorem, o godzinie 20, część mniej oficjalna – Wielki Koncert Wolności, który ma upamiętnić nie tylko rocznicę Zbrodni Lubińskiej, ale i stulecie państwa Polskiego.

– Tradycją w Lubinie jest to, że poważne święta, takie jak rocznica Zbrodni Lubińskiej czy święto odzyskania niepodległości, obchodzimy w sposób niepompatyczny, nienapuszony i nienadęty. Uroczystości te wyprawiamy w sposób, który zrozumie każdy, i z którym każdy się może utożsamić – tłumaczy Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

31 sierpnia na lubińskim rynku zagrają: Krzysztof Cugowski, Kayah, Kamil Bednarek oraz Ania Karwan z „The Voice of Poland” oraz stuosobowa orkiestra Dziubek Band. W sercu miasta zostanie ustawiona ogromna scena, sięgająca aż do pierwszego piętra. Staną też trybuny z krzesełkami – w sumie tysiąc miejsc siedzących.

To nie będzie jednak tradycyjny koncert, ale prawdziwe widowisko, łączące dźwięk z obrazem. Sto minut muzyki bez przerwy, której towarzyszyć będą pokazy multimedialne i archiwalne fotografie. W czasie koncertu na fasadzie ratusza będzie można podziwiać maping oraz pokazy laserowe.

Fot. Tomasz Folta / W ubiegłym roku odbył się pierwszy Wielki Koncert Wolności

Specjalnie na tę okazję, dyrygent orkiestry Dziubek Band, Mariusz Dziubek skomponował muzykę i rozpisał ją na stuosobową orkiestrę. – Aranżując utwory i dobierając program koncertu zwracałem szczególną uwagę na historię miasta. To nie będą tylko dźwięki wydobywane z instrumentów, to będą emocje – mówi Mariusz Dziubek, dyrygent i kompozytor.

Widowisko zakończy się pokazem sztucznych ogni. Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

To nie będzie jedyny koncert z okazji tak ważnej dla lubinian rocznicy. Również Starostwo Powiatowe zaprasza mieszkańców na szczególne wydarzenie. Do tej pory taki koncert organizowano w jednym z tutejszych kościołów. Tym razem odbędzie się on w hali widowiskowo-sportowej. 8 września o godzinie 20 w Lubinie wystąpią Soyka z zespołem oraz grupa Dżem. Wstęp na koncert zatytułowany „Wolność” jest bezpłatny.