Fabularny film o Zbrodni Lubińskiej. Przedpremiera 30 sierpnia

202

Tym razem rocznicy Zbrodni Lubińskiej towarzyszyć będzie film fabularny opowiadający o wydarzeniach z sierpnia 1982 roku. Jego przedpremiera odbędzie się już 30 sierpnia w kinie Muza. Dwa dni później film wyświetlony zostanie dla wszystkich. Wejściówki na pierwszy z seansów będzie można zdobyć od poniedziałku, na drugi od czwartku. Wstęp bezpłatny.

Fotos z filmu „Rykoszety”/Fot. Maciej Bernaś

– Myślę, że to wielka sprawa – stwierdza lubinianin Marcin Lesisz, pomysłodawca projektu i jednocześnie operator filmowy. – Temat nie jest łatwy, opowiedziany ze strony osób, które uczestniczyły w wydarzeniach z sierpnia 1982 roku. Mimo wszystko jest to film fabularny. Zbrodnia jest w tle. Zobaczymy, jak to zostanie odebrane – dodaje Marcin, przyznając, że denerwuje się przed pokazem filmu w Lubinie.

Filmowcy chcieli stworzyć opowieść uniwersalną. Powstało więc kilku bohaterów, których losy przeplatają się z historycznymi wydarzeniami.

Wersje robocze swojej produkcji młodzi filmowcy pokazali co prawda znajomym i filmowcom starszej generacji, którzy uznali, że udało się im pokazać te czasy i oddać nastrój, jednak teraz film obejrzą lubinianie, w tym osoby, które pamiętają tamte wydarzenia i brali w nich udział.

– Jesteśmy gotowi na przyjęcie krytyki – uprzedza Marcin. – Ale staraliśmy się zrobić coś dobrego, płynącego z serca. Od wielu lat chciałem zrobić ten projekt, więc to spełnienie marzenia – dodaje młody filmowiec z Lubina.

Fot. Maciej Bernaś

Gdy już udało się zdobyć sponsorów i zyskać pomoc między innymi Starostwa Powiatowego w Lubinie, prace ruszyły pełną parą. Było to rok temu. Powstał krótkometrażowy, 30-minutowy film „Rykoszety”. Do produkcji udało się zaangażować nie tylko młodych aktorów, tuż po szkole aktorskiej, ale i bardziej doświadczonych, jak Marta Ścisłowicz, Tomasz Schuchardt i Andrzej Chyra.

Co ciekawe większość zdjęć kręcona była nie w Lubinie, a w Sosnowcu i Warszawie. Nie było bowiem łatwo znaleźć miejsca, które dziś wyglądałyby tak samo jak przed 35 laty.

– W Lubinie kręciliśmy w kopalni na zachodnim szybie. Pozostała część zdjęć realizowana była na Śląsku, w Sosnowcu, ponieważ Lubin całkowicie się zmienił, a potrzebowaliśmy bloków z szarej płyty. Zdecydowaliśmy się realizować plenery na osiedlu w Sosnowcu, a wnętrza głównie w Warszawie, ze względu na wygodę ekipy – mówi Marcin Lesisz.

Wyniki prac ekipy filmowej będzie można zobaczyć w przeddzień rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Produkcja „Rykoszety” zostanie wyświetlona 30 sierpnia o godzinie 18 w kinie Muza. W przedpremierze wezmą udział reżyser filmu Jakub Radej, pomysłodawca i operator Marcin Lesisz oraz aktorzy w nim grający: Andrzej Chyra, Stanisław Linowski, Zuzanna Zielińska czy Ignacy Klim.

Organizatorzy wydarzenia zarezerwowali też w sali kinowej miejsca dla mieszkańców. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba mieć wejściówkę. Można będzie ją odebrać od poniedziałku, 20 sierpnia, w pokoju nr 131 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubinie lub w kasie Muzy.

Fot. Maciej Bernaś

Ponieważ miejsc na przedpremierę jest ograniczona liczba. Odbędzie się jeszcze jeden pokaz filmu. Specjalnie dla mieszkańców Lubina zostanie on wyświetlony w sobotę, 1 września o godzinie 12, również w kinie Muza. Bezpłatne wejściówki będą rozdawane od 23 sierpnia w kasie Muzy. Na pokazie pojawią się również reżyser filmu i operator, by po projekcji porozmawiać z widzami.

– Później „Rykoszety” wyświetlony zostanie w Warszawie w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym, która jest naszym koproducentem. Następnie rozpoczniemy wysyłanie filmu na festiwale. Po roku postaramy się o wyświetlenie go w telewizji – dodaje Marcin Lesisz.

Więcej o produkcji można przeczytać TUTAJ.

Na zdjęciu cała ekipa

POWIĄZANE ARTYKUŁY