„Witamy w piekle” – nowa powieść lubińskiego autora

1300

„Witamy w piekle” to nowa powieść Adama Kopackiego, o którym pisaliśmy przy okazji premiery „Guruny”. Tym razem akcja toczy się we Wrocławiu, w środowisku wyniszczającej psychikę korporacji. Główni bohaterowie, zmagający się z codziennym upokorzeniem w pracy i traumami trudnego dzieciństwa, nawiązują jednak przyjaźń. Czy mimo „piekielnych” okoliczności losu uda im się wyjść na prostą?

Fot. Katarzyna Staniorowska

Książka dostępna jest m.in. filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie, a także w salonach Empik i popularnych księgarniach internetowych.

Co oznacza tytuł?

Jak wspomina sam autor tytuł „Witamy w piekle” powinien być traktowany metaforycznie, odnosi się nie tylko do korporacji, w której toczy się zasadnicza akcja powieści, ale też do okresu dzieciństwa głównych postaci.

– W pierwszych recenzjach czytelnicy sami zaznaczają, że powieściowa rzeczywistość udowadnia, jak bardzo miejsce pochodzenia, a także sposób wychowania wpływają na dalsze życie. Jak często bolesne doświadczenia z lat dorastania rzutują na późniejsze decyzje w dorosłym życiu i jak bardzo nie zdajemy sobie z tego sprawy, próbując za wszelką cenę nie powtarzać tych samych błędów – dodaje Adam Kopacki.

Piekielnie trudne tematy

„Witamy w piekle” to obyczajowy portret współczesnych trzydziestolatków, naznaczonych piętnem trudnej przeszłości. Główni bohaterowie – Kasia, Julka, Michał i Jarek razem walczą z absurdami korporacyjnej rzeczywistości. Jednak w tych zmaganiach na plan pierwszy wysuwają się osobiste traumy – surowe wychowanie, porzucenie, alkoholizm, rodzice kategorycznie decydujący o życiu dorosłych dzieci. To właśnie rzeczywistość wyścigu szczurów, fałszywej atmosfery dobrze płatnej pracy oraz nagminnego mobbingu sprawia, że na światło dzienne wychodzą demony przeszłości. Czy bohaterom uda się przezwyciężyć zwalające się na głowę jednocześnie dwa piekła: toksycznej pracy i życia rodzinnego? Można się o tym dowiedzieć tylko po lekturze.

Co wiemy o autorze?

Adam Kopacki pochodzi z Lubina, tutaj mieszkał do końca nauki w I LO im. Mikołaja Kopernika. Obecnie mieszka na stałe we Wrocławiu. Z wykształcenia jest filologiem, absolwentem etnolingwistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2020 roku zadebiutował powieścią „Guruna” oraz został wyróżniony w konkursie literackim Netflixa i „Gazety Wyborczej”. W swoim portfolio ma również opowiadania w dwóch antologiach: „Przystanek Pożądanie” oraz „Dzień kobiet” opublikowanych nakładem wydawnictwa Dlaczemu.

Informacja prasowa


POWIĄZANE ARTYKUŁY