Większość lubinian wciąż nie zgłosiła. Zostały trzy miesiące

5740

Aż 80 procent lubinian nadal nie zgłosiło, czym ogrzewają swój dom. W całej Polsce nie jest lepiej, wciąż brakuje około 3,6 mln deklaracji. A czasu zostało już niewiele, bo niespełna trzy miesiące. Spóźnialskim grozi 5 tys. kary.

Fot. Yaroslav Shuraev/Pexels

Latem ubiegłego roku w Polsce ruszył spis źródeł ciepła. Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB, właściciele oraz zarządcy nieruchomości w całym kraju mają obowiązek zgłosić, czym je ogrzewają. Był na to rok, termin mija więc 30 czerwca 2022 r. Mimo to wciąż niewiele osób wywiązało się z obowiązku. W Lubinie zrobiło to na razie jedynie niecałe 20 procent mieszkańców. Do 6 marca w naszym mieście złożono 1295 deklaracji na 6518 punktów adresowych, które są do tego zobowiązane.

W całej Polsce nie jest zresztą lepiej. Do 23 marca w bazie było ponad 2,6 mln deklaracji. Ponieważ według szacunków Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w naszym kraju jest 6,2 mln budynków mieszkalnych, to wciąż brakuje ich ponad 3,6 mln.

Są gminy, w których do tej pory zaledwie 3 procent mieszkańców wywiązało się z tego obowiązku. Wśród nich między innymi pobliskie Prochowice.

Źródło Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Większość złożonych w Lubinie deklaracji dotyczy domów jednorodzinnych – około 48 procent. Można się z nich dowiedzieć, że w naszym mieście mieszkańcy najczęściej ogrzewają swoje domy gazem przy pomocy: kotła, bojlera, podgrzewacza przepływowego lub kominka. Takie źródło ciepła podano w 59 proc. złożonych do tej pory deklaracji.

Jeśli chodzi o cały kraj, to dominują kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy). Tym ogrzewa swoje domy 1,5 mln osób. Na drugim miejscu znalazł się gaz (800 tys.), a na trzecim prąd (ponad 340 tys.).

Źródło Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

CEEB powstała, by pomóc w poprawie jakości powietrza, walce ze smogiem i wymianie tzw. „kopciuchów”. Mają się tu znaleźć kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków w Polsce.

Deklarację muszą złożyć właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Co istotne, w przypadku bloków zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna. To na zarządcy ciąży obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła do ewidencji. Jest jednak wyjątek. Jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Można to zrobić na dwa sposoby: przez internet lub w urzędzie w formie papierowej. W Lubinie deklaracje przyjmowane są w pokoju 13 Urzędu Miejskiego przy ul. Kilińskiego. Można tam również znaleźć druki formularzy.

Jeśli ktoś zdecyduje się złożyć deklarację drogą elektroniczną za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu, może to zrobić na stronie: www.zone.gunb.gov.pl.

Za niezłożenie deklaracji w terminie grozi kara grzywny. Może wynieść nawet 5 tys. zł.

Wszelkie niezbędne informacje na temat spisu źródeł ciepła znajdziemy na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który prowadzi bazę CEEB: www.gunb.gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY