Wędrowcy w mieście Karola IV

13

Poznajemy Stolice Europy, to cykl wyjazdów organizowanych przez STP Wędrowiec. Tym razem celem wyprawy była Praga. Miasto, które nie tylko jest największe w Czechach, ale za to ma bogatą i wspaniałą historię, którą czuć na każdym kroku.

Wstępnie wyjazd był planowany na cały weekend. Ostatecznie jednak piechurzy zwiedzili Pragę w jeden dzień. – Chyba największe wrażenie ze wszystkich dotychczasowych stolic jakie odwiedzaliśmy, wywarła na nas właśnie Praga. Dlatego już nie po raz pierwszy odwiedziliśmy te miasto. Stolica Czech, która ma ponad tysiąc dwusetną historię. Znajdują się w niej praktycznie wszystkie style architektoniczne. Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce – skomentował Piotr Socha, prezes STP Wędrowiec. Faktycznie, Praga zrobiła na uczestnikach wyprawy piorunujące wrażenie. Na każdym kroku można było spotkać budynki, ulice, bądź inne miejsca związane z historią samego miasta jak i Czech. Dodatkowe wrażenie robiła Wełtawa, po której praktycznie codziennie przepływają turyści z różnych zakątków świata.

Samo miasto jest połączeniem kilku obszarów. Są nimi Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan. Jedną z najważniejszych postaci stolicy Czech jest bez wątpienia Karol IV, założyciel min. pierwszego w środkowej Europie uniwersytetu – Carolinium. Symbolem tego władcy jest istniejący po dziś dzień Most Karola. Prażanie dumnie przekazują swoją historię kolejnym pokoleniom, a zabytki kulturowe są pielęgnowane ze szczególną dokładnością. Wędrowcy przekonali się o tym, napotykając prawie na każdym kroku pomnik byłego władcy bądź zabytki wzniesione za jego panowania.

Piechurzy mieli okazję zwiedzić min. Małą Stranę, Stare Miasto, Ratusz Staromiejski, Most Karola (z pomnikiem świętego Jana Nepomucena) oraz przejechać się kolejką linową. Wędrowcy kilka razy mieli również okazję skorzystania z czeskiego metra, które bez wątpienia usprawnia przemieszczanie się po stolicy naszych południowych sąsiadów. Kulminacją całej wyprawy była Křižíkova fontána wybudowana w 1891 roku. Właśnie tam realizowane są różne programy teatralne. Trzy tysiące dysz wystrzela w powietrze wodę, której efekt jest dodatkowo wzbogacony kolorowymi światłami. Wszystko to, robi na publiczności wielkie wrażenie. Spektakle odbywają się przy wspaniałej muzyce, a tańczący aktorzy doskonale współgrają z całą oprawą fontanny. Członkowie Wędrowca mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Dzwonnik z Notre Dame”. Podróż zakończyła się o północy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY