Wanda Chotomska – Dama Orderu Uśmiechu

138

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Wandy Chotomskiej, pisarki, poetki, autorki ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Tworzyła także teksty piosenek, słuchowisk radiowych oraz bohaterów kultowej dobranocki PRL-u „Jacek i Agatka”. Jej książka „Drzewo z czerwonym żaglem” została wpisana na Listę Honorową IBBY, a za całokształt twórczości otrzymała medal Polskiej Sekcji IBBY, która promuje najlepsze pozycje z literatury dziecięcej.

Aby uczcić pamięć o tej nietuzinkowej postaci, w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie odbyły się zajęcia literackie z elementami arteterapii, w których wzięły udział dzieci z lubińskich przedszkoli: Zielone Przedszkole, Planeta Zdrowia oraz szkół: Salezjańska Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa nr 12 i Zespół Szkół i Placówek Oświatowych.

Uczestnicy oglądali bajki z archiwum TVP, zapoznali się z dostępnymi w bibliotece książkami pisarki, poznali utrwalone na zdjęciach ważne wydarzenia z życia poetki.

Druga część zajęć miała charakter warsztatów plastycznych, uczestnicy tworzyli prace plastyczne inspirowane wierszem Wandy Chotomskiej „Motyle”. Pełne humoru wersy oraz kolorowe prace dzieci sprawiły, że w bibliotece zapanował nastrój radości.

Galeria zdjęć dostępna jest na Facebooku Biblioteki Pedagogicznej w Lubinie.

AUTOR i FOT. Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie