Walczą z próchnicą u dzieci

94

Bóle głowy, cukrzyca, problemy z układem oddechowym – czy powiązałbyś te choroby z próchnicą zębów? Szacuje się, że aż 85 procent sześciolatków ma zepsute zęby. Starostwo Powiatowe w Lubinie zajmie się zębami najmłodszych mieszkańców – właśnie rusza program profilaktyki próchnicy.

Fot. pixabay

Próchnica zębów to najczęstsza choroba przewlekła występująca u dzieci. Dotyka i młodych i dorosłych. Zadbać o najmłodszych postanowiło lubińskie starostwo, które wdraża kolejny program profilaktyki zdrowia. Tym razem ochroną obejmie uzębienie dzieci.

Spotkanie w Centrum Kultury „Muza” jest kolejnym etapem realizacji programu profilaktyki próchnicy. Program adresowany jest do dzieci, od 1. do 18. roku życia i będzie realizowany we współpracy z wybraną placówką medyczną. – By wszystko przebiegało właściwie, konieczna jest dobra współpraca powiatu z placówkami oświatowymi – stąd dzisiejsze spotkanie – mówi Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu do spraw promocji i ochrony zdrowia. – Dzisiaj widzimy się z koordynatorami przedszkoli, żłobków i szkół oraz realizacją całego programu, czyli lekarzami dentystami. Porozmawiamy o naszej współpracy, o szczegółach technicznych – dodaje Huzarski.

– Problem próchnicy bierze się często z zaniedbań rodziców i błędnego przekonania, że o mleczne zęby nie trzeba dbać. O mleczaki należy dbać tak samo, jak o zęby stałe. Próchnica to nie tylko defekt estetyczny. Trzeba mieć świadomość, że próchnica ma wpływ na przebieg niektórych chorób ogólnoustrojowych, m.in.: cukrzycy, miażdżycy czy chorób układu oddechowego – wyliczał Huzarski.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele żłobków, przedszkoli i szkół. Słuchali o założeniach projektu oraz o koniecznych wymogach. Przykładowo – aby dziecko uczestniczyło w programie potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Edukacja dzieci będzie odbywała się w trzech grupach wiekowych – o innych kwestiach informowane będą przedszkolaki, a o innych uczniowie szkół średnich. Na szkolnych zebraniach koordynatorzy programu będą przekazywać opiekunom niezbędne informacje dotyczące realizacji programu. Z sali padały pytania – jak będzie wyglądał transport dzieci, ilu dentystów jest zaangażowanych i kiedy ruszy projekt?

– Sądzę, że to bardzo istotny projekt. Widzę, że nie wszyscy wynoszą z domu dbałość o jamę ustną. Coraz młodsze dzieci chodzą z popsutymi zębami – mówi Teresa Fąk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubinie.

Statystyki są niepokojące. Według badań, aż 18 procent polskich dzieci w ogóle nie odwiedza dentysty. Program wystartuje jeszcze w tym roku i będzie trwał trzy lata. O programie pisaliśmy TUTAJ. Szczegóły programu na stronie internetowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY