Wakacje z roślinami, zwierzętami i dinozaurami

30

Nell z niecierpliwością czeka na zajęcia dotyczące dinozaurów, Natalii zaś podobały się opowieści o drzewach. Każde z dzieci, które jak wspomniane dziewczynki bierze udział w rozpoczętej dziś wakacyjnej akcji w parku Wrocławskim, ma swoją ulubioną tematykę, ale z pewnością nie nudzi się na żadnych z proponowanych zajęć.

IMG_1125

Do piątku grupka młodych mieszkańców powiatu lubińskiego będzie uczyć się, bawić i tworzyć w ramach „Letniego szlaku badacza przyrody”.

– Każdy dzień poświęcony jest innemu działowi tematycznemu z działalności naszego parku – mówi Agata Bończak, kierownik Centrum Edukacji Przyrodniczej. – Dziś były to rośliny, jutro zajmiemy się dinozaurami, w środę odwiedzimy minizoo, w czwartek opowiemy o ptakach dziko żyjących w parku Wrocławskim, a w piątek o ptakach wolno żyjących – dodaje.

Zajęcia odbywają się na zasadach półkolonii, trwają kilka godzin, od godziny 10 do 13. Pierwsza część zawsze jest edukacyjna, druga twórcza. Dzieci mają również zapewniony jeden posiłek.

IMG_1126

Dziś warsztaty zdominowały rośliny, choć mali przyrodnicy zainteresowali się również owadami. – Spacerowaliśmy po parku, oglądając i rozpoznając drzewa. Dzieci, ponieważ miały lupy, przyglądały się również owadom, które bardzo im się spodobały. Chyba trzeba będzie poświęcić im jedne z zajęć – mówi Iwona Skrypin, prowadząca zajęcia edukacyjne. – Dzieci dużo wiedzą na temat przyrody. Większość z łatwością rozpoznawała dziś drzewa. Część z nich wcześniej już zresztą uczestniczyła w naszych zajęciach edukacyjnych, czy to podczas poprzednich wakacji lub ferii, czy też wraz ze swoją klasą w czasie roku szkolnego – dodaje.

Rzeczywiście dzieci chętnie popisywały się swoją wiedzą. – Ja byłam tutaj na wakacjach już w ubiegłym roku – przyznaje Natalia. – Podoba nam się, jest fajnie – dodają Kaja, Maja i Nell, wycinając i rysując drzewa. Dziewczynki, podobnie jak ich koledzy i koleżanki, przy tworzeniu prac plastycznych puściły wodze fantazji. Bartek na przykład narysował domek na drzewie, ktoś inny zaproponował drzewo, na którym rosną pieniądze. Były też drzewa porośnięte trawą czy ptasimi piórami.

– Wcześniej takie wakacyjne zajęcia dla dzieci odbywały się na Wzgórzu Zamkowym, ale odkąd park Wrocławski został otwarty po remoncie, Pracownia Działań Twórczych Artpunkt właśnie tutaj przeniosła warsztaty – mówi Agata Bończak. – Myślimy też nad inną, nową formułą wakacji, może z noclegiem w parku, ale to na pewno nie podczas tego lata  – dodaje.

W „Letnim szlaku badacza przyrody” bierze udział 19 osób w wieku od 6 do 12 lat. W te wakacje odbędzie się jeszcze jedna edycja, pod koniec sierpnia, ale wolnych miejsc już nie ma.


POWIĄZANE ARTYKUŁY