W wakacje będzie się dużo działo – sprawdzamy, co przygotowano

2616

Zakończył się rok szkolny i młodzi lubinianie właśnie rozpoczęli wakacje. Nie wszyscy wyjadą z miasta. Najbliższe dwa miesiące nie muszą jednak być nudne. Lubińskie ośrodki przygotowały sporo atrakcji, zarówno dla tych którzy lubią sport, jak i dla tych, którzy wolą sztukę lub przyrodę. Na niektóre trzeba się wcześniej zapisać, na inne wystarczy po prostu przyjść.

Zdjęcie z poprzednich wakacyjnych zajęć w zoo (fot. CEP)

Poprzednie wakacje z powodu pandemii wyglądały nieco inaczej, ale w tym sezonie lubińskie ośrodki wróciły do tradycji organizowania wakacyjnych warsztatów, zajęć i różnych atrakcji dla dzieci i młodzieży.

ZOO LUBIN

Jak zwykle sporo będzie się działo w parku Wrocławskim i lubińskim zoo. Dla dzieci w wieku 6-10 lat Centrum Edukacji Przyrodniczej przygotowało Letni Szlak Badacza Przyrody. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy i liczba miejsc jest ograniczona.

Letni Szlak Badacza Przyrody to cykl zajęć przyrodniczo-plastycznych w plenerze. W tym roku dzieci wcielą się między innymi w role ogrodnika, pszczelarza czy opiekuna zwierząt.

Warsztaty odbędą się w dwóch terminach: od 12 do 16 lipca oraz od 9 do 13 sierpnia. Zawsze trwać będą od godziny 10 do 12. Zapisać można się dzwoniąc pod numer telefonu 734 170 991.

Kolejna propozycja CEP to cykl Wakacje w Zoo. Zaplanowano je na tydzień 26-30 lipca oraz 23-27 sierpnia. Po raz pierwszy będą się odbywać dwa razy dziennie: zarówno przed południem, jak i popołudniu.

– Wracamy też do niedzielnych spacerów z przewodnikiem. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w każdą lipcową i sierpniową niedzielę o godzinie 16. Nie trzeba się wcześniej zapisywać – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.

Na sierpień zaś (13-15 sierpnia) planowana jest Noc Dinozaurów. Jeśli wszystko się uda, po roku przerwy znowu towarzyszyć jej będzie kino plenerowe.

Zoo przygotowało też zupełną nowość – Kiermasz Rozmaitości. Pierwsza edycja odbyła się na przełomie maja i czerwca przy okazji obchodów 7. urodzin zoo.

– Ze względu na duże zainteresowanie zarówno wystawców, jak i gości zoo zdecydowaliśmy się wyznaczyć kolejne terminy kiermaszów. Następna edycja już 10 i 11 lipca – dodaje Bończak. Później kiermasz wróci w sierpniu.

Szczegóły na temat wszystkich wydarzeń w zoo podawane będą na bieżąco na fanpage CEP na Facebooku TUTAJ.

MUZEUM HISTORYCZNE

Wakacyjną ofertę przygotowało też Muzeum Historyczne w Lubinie. W lipcowe i sierpniowe weekendy zaprasza do parku Leśnego całe rodziny na zajęcia warsztatowe z zakresu sztuk rzemieślniczych oraz technik plastycznych. Będą się one rozpoczynać od godziny 15 i trwać do 18. Udział w nich jest bezpłatny. Dodatkową atrakcją będą gry i zabawy z dawnych lat. Szczegółowy harmonogram zajęć: Warsztaty z historia i duszą – Muzeum Historyczne w Lubinie.

Zdjęcie z poprzednich zajęć organizowanych przez Muzeum Historyczne i Wzgórze Zamkowe

Ale to nie wszystko, bo Muzeum będzie prowadzić wakacyjne zajęcia nie tylko w weekendy. Do wyboru są Wakacje w Muzeum oraz Wakacje w Parku Leśnym.

W ramach tej pierwszej propozycji od 12 do 16 lipca oraz od 2 do 6 sierpnia w lubińskim ratuszu odbędą się zajęcia dedykowane dzieciom w wieku szkolnym. Obejmą tematy związane z muzeum, eksponatem, sztuką, a przeplatane będą zabawą i poznawaniem różnych dziedzin sztuki. Każdego dnia dominował będzie inny temat, dzięki zdobytej wiedzy uczestnicy będą tworzyć własne eksponaty, scenariusze wystaw, a przede wszystkim dowiedzą się, czym charakteryzuje się praca muzealnika, co oznacza słowo „artefakt” oraz jakie dziedziny sztuki można pokazywać w muzeum. Warsztaty będą trwać dwie godziny – od 10 do 12.

Na zajęcia trzeba się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer tel. 76 754 45 11 lub przychodząc do Infopunktu w Muzeum Historyczny. Udział w nich jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Fot. Tomasz Folta/Muzeum Historyczne w Lubinie

Natomiast zajęcia w parku Leśnym odbywać się będą w terminach: 26-30 lipca oraz 16-20 sierpnia. Również przeznaczone są dla dzieci z klas I-VI szkoły podstawowej i będą trwać po dwie godziny (od 10 do 12). Udział w nich jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 76 754 45 11 oraz w Infopunkcie w Muzeum.

Głównymi tematami spotkań będzie wiedza dotycząca natury, ekologii, środowiska naturalnego, które obserwujemy podczas spacerów w parku. Do zajęć plastycznych wykorzystywane będą materiały z recyklingu oraz pozyskane w sposób naturalny, zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

Wszystkie bieżące informacje na temat zajęć będzie można znaleźć na Facebooku Muzeum Historycznego TUTAJ.

CENTRUM KULTURY MUZA

Muza wyjątkowo w te wakacje nie będzie prowadzić zajęć w formie półkolonii, ale przygotowała inne atrakcje dla dzieci i młodzieży. Grupy zorganizowane (maksymalnie do 15 osób) mogą zapisać się na zajęcia plastyczne, z edukacji teatralnej, warsztaty chemiczne lub seanse kinowe na życzenie.

Zapisy prowadzone są pod numerem tel. 76 746 22 71 lub mailowo teatr@ckmuza.pl. Udział w zajęciach jest jednak płatny – 10 zł od osoby.

Muza przygotowała na wakacje również specjalne pokazy filmowe oraz spektakle dla młodszych widzów. W repertuarze kinowym zawsze będą dwa filmy dla dzieci, a seanse odbywać się będą od godziny 12/13.

Spektakle teatralne zaś zaplanowano na 4 lipca („Koty trzy” Teatru Gry i Ludzie z Katowic) i 8 sierpnia („Morskie opowieści kapitana Guliwera” Teatru Gry i Ludzie) na godz. 12. Odbędą się one w plenerze w parku za Muzą. W obu przypadkach wstęp jest bezpłatny.

Szczegóły można znaleźć na stronie ckmuza.eu.

CENTRUM DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH

Po raz pierwszy wakacyjną ofertę przygotowało nowo powstałe Centrum Działań Twórczych. Czerpiąc z doświadczenia Młodzieżowego Domu Kultury, proponuje między innymi półkolonie dla dzieci w wieku 6-12 lat. Do wyboru są trzy terminy: od 28 czerwca do 2 lipca, od 5 do 9 lipca oraz od 23 do 27 sierpnia. Na pierwszy z nich nie ma już miejsc, ale wciąż można się zapisać na dwa pozostałe. Wystarczy zadzwonić pod numer: 76 756 00 15.

W ramach półkolonii odbywać się będą warsztaty plastyczne, ceramiczne, teatralne, graficzne, wokalne czy batiku. W planach są też wyjścia na kręgielnię i basen. Z kolei środy dzieci spędzą z partnerem CDT, czyli Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie, gdzie odbędą się warsztaty pt. „Spacer szlakiem ptaków”, „Spacer zwierząt wiejskich”.

– Planujemy spotkanie z filmem w kinie Helios. Nie zamykamy się i szukamy dalej, współpracujemy ze Szkołą Pascal przy animacji zabaw z dziećmi oraz z Akademią Dobosz w sferze poznawania języków obcych – informuje Anna Wiśniewska, dyrektor Centrum Działań Twórczych.

W przerwie między turnusami twórczych półkolonii odbędą się warsztaty artystyczne dla grup przedszkolnych z powiatu lubińskiego. W programie zajęcia plastyczne, ceramika, jak również elementy grafiki dla najmłodszych.

Informacji na temat wakacyjnych planów CDT warto szukać na ich profilu na FB TUTAJ.

REGIONALNE CENTRUM SPORTOWE

Tradycyjnie już bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na wakacje przygotowało Regionalne Centrum Sportowe. Przez dwa miesiące w ramach Akcji Lato będzie można między innymi zagrać w siatkówkę, piłkę ręczną, nożną, tenisa, popływać czy pojeździć na rolkach.

W tym roku do wyboru jest aż 15 dyscyplin sportowych. Po raz kolejny uczestnicy Akcji Lato RCS-u będą mogli skorzystać z basenów zewnętrznych, gdzie odbędzie się plażowy turniej piłki ręcznej oraz piłki siatkowej.

Poniedziałki upłyną na zabawie i nauce pływania na basenach krytych, wszyscy chętni będą mieli także okazję do gry w piłkę ręczną pod okiem Kai Załęcznej oraz pojeździć na wrotkach z Natalią Czerwonką. A to nie koniec.

Fot. RCS Lubin

Pierwsze zajęcia odbędą się 5 lipca o godz. 10 – będzie zabawa i nauka pływania na Basenie Ustronie przy ul. Konopnickiej 5, a o godz. 11 – zajęcia na ściance wspinaczkowej w hali SP 14.

Akcja Lato potrwa do 26 sierpnia. Cały harmonogram można znaleźć na stronie internetowej RCS TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY