W trosce o zdrowie miedzianych dzieci

8

9 tysięcy dzieci weźmie udział w projekcie „Miedziane Dzieci”, który rozpoczęła właśnie legnicka Fundacja na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego.

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy zaliczany jest do obszarów szczególnie zagrożonych niekorzystnymi oddziaływaniami środowiskowymi. Duże stężenie metali ciężkich w glebie, roślinach i powietrzu jest cechą charakterystyczną dla wszystkich regionów uprzemysłowionych. LGOM nie jest tu wyjątkiem, a jednym z najgroźniejszych dla zdrowia czynników jest niezmiennie wysoki poziom ołowiu.

Badanie tego poziomu w organizmach dzieci będzie pierwszym etapem programu. Uzupełni go także ocena rozwoju intelektualnego dziecka, ponieważ może on być zaburzony właśnie przez nadmiar ołowiu. Dzieci, u których wykryte zostanie zbyt duże stężenie tego pierwiastka, poddane zostaną leczeniu, między innymi w trakcie turnusów uzdrowiskowych, w których wezmą udział także rodzice.

– Obejmujemy dzieci programem leczniczym opartym na naturalnych preparatach pszczelopochodnych oraz wodach mineralnych, uzyskując dzięki nim świetne rezultaty lecznicze związane z usuwaniem ołowiu z organizmu – wyjaśnia dr Gabriela Jednorał, dyrektor fundacji. – Nasze metody były porównywane pod tym względem ze stosowanymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie nacisk kładziono na terapię farmakologiczną. Osiągaliśmy znacznie lepsze wyniki – dodaje.

Ostatnim etapem projektu będą dostępne dla wszystkich chętnych zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, rehabilitacji niemowląt i treningi neurologiczne. Znajdzie się też czas na naukę języków obcych.

Program „Miedziane Dzieci” trwać będzie trzy lata. W tym czasie fundacja zamierza objąć badaniami i – w razie potrzeby – terapią łącznie co najmniej 9 tysięcy małych mieszkańców regionu. Zebranie tej grupy z pewnością nie nastręczy żadnych trudności. W ciągu zaledwie kilku dni od uruchomienia kampanii do organizacji zgłosiło się już trzydzieści „miedzianych mam”.

Organizacja poszukuje obecnie partnerów merytorycznych, którzy pomogliby w rozpowszechnieniu informacji i prowadzeniu działań edukacyjnych, które także wpisane są w zakres projektu. Prowadziła już rozmowy m.in. z władzami gminy Lubin, informuje także dyrektorów szkół. Do współpracy zaprasza również sponsorów, dzięki którym programem będzie można objąć więcej podopiecznych. Średni koszt udziału w nim dziecka to 150 złotych.

Fundacja na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego istnieje od 1991 r. Przez ten czas objęła monitoringiem ponad 200 tysięcy dzieci, a 20 tysięcy jej podopiecznych skorzystało z turnusów profilaktyczno-leczniczych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY