W regionie mało e-zwolnień lekarskich

37

Do legnickiego oddziału ZUS trafia stosunkowo niewiele elektronicznych zwolnień lekarskich. Chociaż Zakład zachęca do przestawienia się na tę formę zaświadczenia o chorobie pracownika, to w pierwszym półroczu lekarze z naszego regionu, w tym z powiatu lubińskiego, skorzystali z niej tylko w 2800 przypadkach. Dla porównania w regionie wałbrzyskim zwolnienia lekarskie przybierają formę elektroniczną ponad dwa razy częściej.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku do ZUS w całej Polsce wpłynęło prawie 200 tys. elektronicznych zwolnień (e-ZLA). Na Dolnym Śląsku przez Internet lekarze wysłali już ponad 27 tys. zwolnień. Wystawione w sieci zwolnienie jest automatycznie przekazywane do ZUS oraz do pracodawcy, jeśli ma on swój profil założony na zusowskiej Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

– Te 200 tysięcy elektronicznych zwolnień oznacza, że tyle mniej musieli ręcznie wprowadzić pracownicy ZUS do systemu. To ogromna oszczędność czasu, a jednocześnie szybkość w przekazywaniu informacji zarówno do ZUS, jak i do zakładu pracy – mówi Janusz Lipka, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji wrocławskiego oddziału ZUS.

Urzędnicy zapewniają, że także dla lekarzy korzyści z możliwości wystawienia zwolnienia w sieci są bardzo duże.

– Wystawienie e-ZLA trwa krócej niż wypisanie papierowej wersji. Lekarz ma bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny. Wystarczy, że lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system – zapewnia Janusz Lipka.

Lekarz ma także podgląd wcześniej wystawionych pacjentowi zwolnień, co pozwala uniknąć „wędrowania” pacjentów od lekarza do lekarza po krótkie zwolnienia. System przypomina również o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Lekarze, którzy wystawiają zwolnienia elektroniczne, nie muszą pobierać bloczków z formularzami zwolnień, są też zwolnieni z obowiązku przesyłania do ZUS papierowych oryginałów zwolnień oraz przechowywania ich drugiej kopii.

Mimo to medycy z regionu legnickiego wyraźnie rzadziej korzystają z technologicznego udogodnienia. W oddziale ZUS w Legnicy w pierwszym półroczu 2016 r. zarejestrowano zaledwie 2 800 e-zwolnień. W Wałbrzychu było to już 5 945 e-ZLA, a we Wrocławiu – 18 050. Przyczyną tego może być fakt, że e-zwolnienia mogą wystawiać tylko ci lekarze, którzy posiadają profil na PUE. W tym celu trzeba się wybrać do oddziału Zakładu, chyba że lekarz ma już wydany podpis elektroniczny (podpis kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP – elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej), wtedy może zarejestrować się on-line.

Wcześniej czy później formalności tych będą musieli dopełnić wszyscy lekarze. Zwolnienia papierowe znikną ostatecznie 1 stycznia 2018 r. – od tego momentu w całym kraju będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.


POWIĄZANE ARTYKUŁY