W parku ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa

1614

Przed nami bardzo ciekawy weekend. W Lubinie rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa, które potrwają aż do 19 września. Będą zabytkowe pojazdy, pokazy mody, sesje fotograficzne, ciekawe zajęcia, a do tego pyszności, które zaserwują nam food trucki.

Volkswagen T-2a Riviera, wyprodukowany w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych

Wszystkie imprezy zaplanowane są w parku Leśnym. W sobotę, 11 września, pasjonatów motoryzacji z pewnością przyciągnie tam 4. Lubiński Zlot Pojazdów Zabytkowych. W większości to samochody osobowe, oczywiście z odrestaurowanymi starymi fiatami 125p na czele, ale nie tylko. – Będzie też star 266 – polski terenowy samochód ciężarowy, volkswagen T-2a Riviera, wyprodukowany w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych czy pochodzący z 1970 roku cadillac Eldorado – wylicza Olga Spiak z Muzeum Historycznego w Lubinie, które jest organizatorem IV Lubińskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych.

W trakcie zlotu odbędzie się również prezentacja rowerów z okresu I połowy XX wieku, połączona z pokazem mody historycznej.

Imprezą towarzyszącą będzie też bowiem Festiwal Food Trucków. Będziemy mogli spróbować m.in. bałkańskich burgerów, meksykańskiej kuchni od Panczo Wrocław, zapiekanek, mini pączków z różnymi nadzieniami oraz yerba mate i innych napojów.

Na sobotnie imprezy można się wybrać od południa aż do godziny 20.00, pyszności z food trucków będzie można spróbować także w niedzielę (szczegóły na niebieskim plakacie obok).

Także w sobotę, 11 września, w parku startuje Gród Słowiański. – W przestrzeni natury przygotowaliśmy dla lubinian aranżację nawiązującą do grodu słowiańskiego, w którym od 11 do 19 września pracownia edukacji muzealnej realizować będzie warsztaty aktywności twórczej, strefę stolikową i zabaw na wolnej przestrzeni oraz stanowiska łucznicze, a w weekendy stanowiska gastronomiczne oraz kramiki z rękodziełem – wylicza Olga Spiak.

Wszystkie te zajęcia i spotkania dotyczące początków państwa polskiego mają jeden cel – przygotować lubinian do obchodów 1000. rocznicy koronacji króla Polski Bolesława Chrobrego.

Oferta, którą przygotowało muzeum, kierowana jest zarówno do indywidualnych mieszkańców, jak i grup zorganizowanych: szkół i przedszkoli. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale placówki muszą się na nie wcześniej zapisać. Dokładny program nauczyciele mogą znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Następny weekend – 18 i 19 września – będzie obfitował w kolejne atrakcje. Przed nami sesja fotograficzna dla mieszkańców i okolic, rekonstrukcje historyczne, a także „Kuźnia smaków”, czyli prezentacja smaków i potrwa sprzed lat. O szczegółach będziemy informować wkrótce.


POWIĄZANE ARTYKUŁY