Stary motocykl Junak ponad 37 lat przeleżał przysypany deskami w stanie agonalnym. Po dwóch latach panu Józefowi udało się nakłonić właściciela pojazdu, by mu go sprzedał. Dziś wygląda wręcz fenomenalnie i w całej swej okazałości zaprezentuje się już w tę sobotę, 11 września, podczas IV Lubińskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych w parku Leśnym. A wraz z nim niemal sto innych pojazdów.
Lista jest już właściwie zamknięta. W większości to samochody osobowe, oczywiście z odrestaurowanymi starymi fiatami 125p na czele, ale nie tylko. – Będzie też star 266 – polski terenowy samochód ciężarowy, volkswagen T-2a Riviera, wyprodukowany w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych czy pochodzący z 1970 roku cadillac Eldorado – wylicza Olga Spiak z Muzeum Historycznego w Lubinie, które jest organizatorem IV Lubińskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych.
Pojazdy, które będziemy mogli obejrzeć w Lubinie, w większości pochodzą z Dolnego Śląska. Ich właścicielami są pasjonaci z Lubina, Chobieni, Chocianowa, Głogowa, Bolkowa czy Sławy i nieco dalej, z okolic Poznania. – Wiemy, że wiele osób spieszyło się z renowacją niedawno nabytych pojazdów, by zdążyć na nasz zlot – dodaje Olga Spiak.
Imprezie towarzyszyć będą liczne konkursy: m.in. na najstarszy pojazd, wybrana zostanie też nagroda publiczności, muzeum nagrodzi też kogoś z publiczności, kto weźmie udział w głosowaniu.
I to wciąż nie koniec atrakcji. Imprezą towarzyszącą będzie też bowiem Festiwal Food Trucków. Będziemy mogli spróbować m.in. bałkańskich burgerów, meksykańskiej kuchni od Panczo Wrocław, zapiekanek, mini pączków z różnymi nadzieniami oraz yerba mate i innych napojów.
W tym samym czasie w parku będzie można odwiedzić tez Gród Słowiański, o czym pisaliśmy tutaj. Wszystkie te imprezy organizowane są w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Poniżej szczegółowa rozpiska wymienionych wydarzeń:
- Gród Słowiański – 11-19 września w godzinach od 11.00 do 17.30
- Festiwal Food Truck – 11-12 września (sobota 12.00 – 20.00; niedziela 12.00 – 19.00)
- 4. Lubiński Zlot Pojazdów Zabytkowych – 11 września w godzinach od 12.00 do 20.00.
Fot. Muzeum Historyczne w Lubinie