W oknach powiewają biało-czerwone

113

W oknach, na balkonach i masztach mieszkańcy wywiesili już biało-czerwone flagi. Podobnie dzisiejszy dzień uczciły urzędy i niektóre spółdzielnie. 2 maja, czyli Dzień Flagi RP to najmłodsze państwowe święto, ma dopiero 13 lat. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Biało-czerwonej flagi może używać każdy, żeby podkreślić znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, ale nie ma zakazu wywieszania flagi poza świętami państwowymi. Nie ma także obowiązku wywieszania flagi w święta (są jedynie zalecenia), ale jeśli ktoś się zdecyduje, musi pamiętać o zasadach postępowania z flagą określonych ustawą, np. flagi nie powinno się wywieszać na maszcie na dachu domu, gdyż to oznacza, że wewnątrz budynku sprawowane są funkcje państwowe.

– Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej, musi być odpowiednio oświetlona. Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody – wylicza zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Sławomir Stalmach.

Co zrobić ze starą flagą? W broszurze wydanej przez MSWiA (dostępnej TUTAJ) czytamy, że godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest niepubliczne spalenie lub rozdzielenie barw.

Warto pamiętać, że flaga narodowa nie jest tym samym co barwy narodowe.

Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Powszechny stał się na przykład zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, jednak zgodnie z zasadami powinny to być barwy narodowe, a nie flaga państwowa – ta ma proporcje 5:8.

Obecnie resort szykuje nowelizację ustawy o godle, barwach i symbolach narodowych. Regulacji poddany zostanie między innymi kolor flagi, a skorygowane godło zostanie zapisane w wersji wektorowej. Trwa dyskusja, czy w godle powinien pojawić się też krzyż. Projekt ma być gotowy w przyszłym roku na obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Dzisiaj natomiast, po raz pierwszy na tak dużą skalę mieszkańcy Lubina i okolic ułożą się w żywą flagę. Każdy może się przyłączyć, początek happeningu o 17. na terenach zielonych przy Manufakturze Fitnessu, koło PKS-u.

Źródło: PAP


POWIĄZANE ARTYKUŁY