W mobilnym laboratorium CBJ próbki zbierze dron

1431

Mobilne Laboratorium Środowiskowe (MLŚ) ma posłużyć do badania jakości powietrza, gleby i wód powierzchniowych. Samochód z aparaturą diagnostyczną połączony jest z dronem, żeby można było bezpiecznie zebrać materiał do badań tam, gdzie człowiek już nie dotrze lub gdzie byłoby dla niego zbyt niebezpiecznie. Sprzętem dysponuje Centrum Badań Jakości w Lubinie.

Fot. materiały prasowe

Specjalistyczny pojazd będzie wykorzystywany nie tylko do pomiarów stanu środowiska, ale też do dokumentowania szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzacji hałd wydobytej rudy miedzi. Wyposażenie MLŚ stanowią nowoczesne urządzenia analityczne, w tym dron z kamerą wysokiej rozdzielczości oraz innowacyjnym systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr i skaner gleby.

Laboratorium Środowiskowe może być wykorzystywane także przez inne firmy i instytucje spoza grupy KGHM. – Zajmujemy się także badaniem wód powierzchniowych czy basenowych. Dzięki Mobilnemu Laboratorium możemy wykorzystywać przenośne urządzenia do choćby monitorowania czy wykrywania ubocznych produktów chlorowania wody, albo oceny jakości powietrza oraz analizy odpadów paleniskowych w gospodarstwach domowych – mówi Wacław Szetelnicki, prezes CBJ.

Fot. materiały prasowe

Mobilne Laboratorium Środowiskowe jest w stanie ocenić też jakość powietrza, szybko dając informacje na temat ewentualnego zagrożenia występującego w badanym miejscu. Wykorzystanie jego możliwości rozważa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Nie wykluczamy, że nawiążemy współpracę w kwestii dalszego finansowania działania mobilnego laboratorium jak również współpracy w kwestii dofinansowania badań mogących poprawić jakość wód, gleby i powietrza w regionie – twierdzi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY